Vodca Islamského štátu sa prvýkrát po piatich rokoch objavil na videu

pz1305.png
Zdroj: TASR/Al-Furqan media via AP

Baghdádí na videozázname hovorí aj o veľkonočných útokoch na Srí Lanke.

Vodca militantnej organizácie Islamský štát (IS) abú Bakr Baghdádí sa prvýkrát za posledných päť rokov objavil na propagandistickom videozázname, ktorý v pondelok zverejnila táto džihádistická skupina. Informuje o tom agentúra AFP.

Nie je síce jasné, kedy bolo zmienené video nakrútené, Baghdádí však na ňom v minulom čase odkazuje na mesiace bojov o dedinu Bághúz, poslednú baštu IS v Sýrii, ktoré sa skončili v marci vyhlásením víťazstva Sýrskych demokratických síl (SDF) nad IS.

"Bitka o Bághúz sa skončila," hovorí vo videu Baghdádí, sediaci s prekríženými nohami, trom mužom, ktorých tváre sú rozmazané. Baghdádí ďalej trvá na tom, že operácie džihádistov z IS proti Západu sú "bitkou na dlho" a že organizácia "sa pomstí" za svojich členov, ktorí boli zabití. "Po tejto bitke toho bude viac," dodal.


Baghdádí na videozázname hovorí tiež o veľkonočných útokoch na Srí Lanke, pri ktorých zahynulo vyše 250 ľudí vrátane mnohých detí a najmenej 40 cudzincov. Srílanská vláda útoky bezprostredne pripísala moslimsko-extrémistickej skupine Národné monoteistické hnutie (Džamáat at-tawhíd al-wataníja, NTJ). K násiliu, ktorého terčmi boli kostoly a hotely, sa však medzičasom prihlásil práve IS.

Samotný Baghdádí útoky označil ako pomstu za stratu Bághúzu, píše agentúra DPA. "Vaši bratia na Srí Lanke uzdravili srdcia monoteistov (členov Islamského štátu) samovražednými bombovými útokmi, ktoré počas veľkej noci otriasli posteľami križiakov (kresťanov), aby pomstili vašich bratov v Bághúze," povedal Baghdádí a dodal, že tieto útoky boli "súčasťou odplaty", ktorá kresťanov ešte len čaká. Vodca IS sa na videozázname neukázal od vyhlásenia islamského kalifátu v irackom meste Mósul v júli 2014, približuje DPA.

Neskôr sa v médiách objavili informácie, že vodca IS je po smrti. Rusko tvrdilo, že zahynul pri nálete ruských lietadiel na zasadnutie vysokopostavených predstaviteľov IS na sýrsku Rakku v máji 2017. Spojené štáty však správy o Baghdádího smrti spochybňujú a iracká tajná služba vo februári 2018 uviedla, že vodca IS je stále nažive, ale zranenia a podlomené zdravie ho donútili odstúpiť z vedenia tejto teroristickej organizácie.

Americké ministerstvo zahraničných vecí reagovalo na video

Spojené štáty v pondelok vyhlásili, že nájdu a potrestajú zvyšných veliteľov extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) po tom, čo sa na internete objavil videozáznam, v ktorom vystúpil vodca militantov abú Bakr Baghdádí. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie amerického ministerstva zahraničných vecí.

Koalícia vedená Spojenými štátmi bude bojovať na celom svete, aby "zabezpečila trvalú porážku týchto teroristov a aby boli všetci vodcovia tejto organizácie, ktorí ešte zostali, spravodlivo potrestaní," uviedla hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Morgan Ortagusová.

BAGDAD/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Abú Bakr Baghdádí

Dôležité udalosti