Dočká sa spravodlivosti? Matka tvrdí, že jej Ellu (†9) zabilo znečistené ovzdušie

voice_vojta_kompl_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: Facebook/Rosamund Healthy Air Foundation

Bývajú len 25 metrov od rušnej hlavnej cesty.

Súd nariadil nové vyšetrovanie. Matka iba 9-ročnej Elly z Lewishamu v juhovýchodnom Londýne tvrdí, že jej dcéru zabilo znečistené ovzdušie v blízkosti ich domu. Ten sa nachádza len 25 metrov od rušnej hlavnej cesty. Dievčatko zomrelo v roku 2013. Utrpelo zástavu srdca po troch astmatických záchvatoch a 27 návštevách v nemocnici.

Vyšetrovanie jej smrti sa zameralo len na zdravotnú starostlivosť, záver znel: akútna respiračná porucha v dôsledku závažného astmatického záchvatu. Jej matka ale hovorí o niečom ešte závažnejšom, informuje BBC.

Na súd predložila nové dôkazy, ktoré majú dosvedčiť, že dievčatko prišlo o život pre to, že žilo v znečistenom prostredí. Správa z roku 2018 totiž ukázala, že úroveň znečistenia ovzdušia na monitorovacej stanici Catford, asi jeden a pol kilometra od jej domu, trvalo prekročila zákonné limity Európskej únie.

Sudca nariadil zrušiť rozsudok z roku 2014 a začať nové vyšetrovanie.

"Posledných šesť rokov som nevedela, prečo moja krásna a temperamentná dcéra zomrela, bolo to pre mňa a moju rodinu ťažké, ale dúfam, že nové vyšetrovanie ukáže, či ju od nás odviedlo znečistenie ovzdušia," povedala matka Rosamunda Kissi-Debrahová.

"Ak je dokázané, že Elu zabilo znečistenie, potom bude vláda nútená sadnúť si a všimnúť si, že tento skrytý, ale smrtiaci vrah kráti životy našich detí."

Ella sa môže stať prvou osobou v Spojenom kráľovstve, ktorá bude mať v pitevnej konenčnej správe uvedenú ako príčinu smrti znečistenie ovzdušia.

LEWISHAM/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ovzdušie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.