Izrael a Palestína uzavreli dohodu o prímerí

susedia 100 telerano_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: TASR/AP Photo/Hatem Moussa

Konflikt medzi palestínskymi militantmi a Izraelom sa znova rozpútal cez víkend, keď z Gazy odpálili od soboty vyše 650 rakiet na Izrael.

Palestínski lídri v pásme Gazy súhlasili v noci na pondelok s prímerím s Izraelom po tom, ako v oblasti došlo k najvážnejšiemu vzplanutiu násilností od vojny z roku 2014. Vyplýva to z informácií od zdrojov oboznámených s rozhovormi, píše agentúra AFP.

Egypt sprostredkoval dohodu o zastavení nepriateľských akcií od 4.30 h miestneho času (3.30 h SELČ), uviedol predstaviteľ radikálneho palestínskeho hnutia Hamas, ktoré v pásme Gazy vládne, ako aj zdroj zo spojeneckej militantnej skupiny Islamský džihád. Dohodu rovnako pod podmienkou anonymity potvrdil aj egyptský predstaviteľ.

Hovorkyňa izraelskej armády sa k správe nevyjadrila. Izrael takéto dohody o prímerí v minulosti verejne nepotvrdzoval, konštatuje AFP. Korešpondent agentúry v Gaze uviedol, že situácia tam bola od termínu údajného prímeria pokojná. Nič nenaznačovalo odpáleniu ďalších rakiet palestínskymi militantmi ani novým izraelským leteckým úderom.

Konflikt medzi palestínskymi militantmi a Izraelom sa znova rozpútal cez víkend, keď z Gazy odpálili od soboty vyše 650 rakiet na Izrael, ktorého armáda v reakcii zasiahla viac než 250 cieľov v pásme Gazy.

Pri raketových útokoch na Izrael zahynuli štyria ľudia, pokým v Gaze prišlo o život podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva najmenej 25 Palestínčanov.

GAZA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prímerie

Dôležité udalosti