Všetci bomboví útočníci zo Srí Lanky sú buď mŕtvi alebo zatknutí

Kostol St. Sebastian's v Negombo na juhu Kolomba.
Zdroj: File TASR/AP Photo/Chamila Karunarathne

K zodpovednosti za útoky sa prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát.

Srílanské bezpečnostné zložky buď zabili, alebo zatkli džihádistov zodpovedných za samovražedné bombové útoky na Veľkonočnú nedeľu, pri ktorých prišlo o život 257 ľudí. V utorok to oznámil šéf srílanskej polície Čandana Vikramaratne.

Polícia identifikovala alebo tiež zadržala každého jednotlivca, ktorý sa 21. apríla podieľal na útokoch na tri kostoly a tri luxusné hotely, uviedol policajný šéf vo zvukovom oznámení.

"Všetci, čo organizovali a podnikli samovražedný bombový útok, zomreli alebo sú v našej väzbe," spresnil.

"Zomreli dvaja odborníci na bomby z tejto skupiny. Zadržali sme výbušniny, ktoré mala uskladnené pre budúce útoky," informoval Vikramaratne.

Vikramaratneho vymenovali za úradujúceho policajného šéfa minulý týždeň po tom, čo prezident Maithrípála Siriséna dočasne zbavil funkcie jeho predchodcu; dôvodom prezidentovho kroku bolo zlyhanie a nekonanie po varovaniach pred útokmi.


Nový policajný šéf tiež vyhlásil, že verejný život sa pomaly vracia do normálu a rušia sa zákazy vychádzania zavedené po bombových útokoch. Vláda v pondelok otvorila verejné školy, ale účasť žiakov na vyučovaní klesla na mnohých miestach pod desať percent, pretože rodičia sa stále obávajú útokov.

Vikramaratne neuviedol, koľko ľudí je pre bombové útoky vo väzbe, ale policajný hovorca Ruvan Gunasekera v pondelok oznámil, že zadržiavaných je 73 ľudí vrátane deviatich žien.

Bombové útoky sú pripisované miestnej skupine Národné monoteistické spoločenstvo (NTJ), ale k zodpovednosti za ne sa prihlásila aj džihádistická organizácia Islamský štát (IS).

KOLOMBO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bomba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.