Pre rýchlu obnovu Notre Dame čokoľvek. Francúzski poslanci schválili kontroverzný zákon

Kim Čong-un dohliadol na odpálenie nového typu taktickej navádzanej strely.
Zdroj: TASR/Gigarama.ru via AP

Emmanuel Macron niekoľko dní po požiari uviedol, že katedrálu treba obnoviť do piatich rokov.

Dolná komora francúzskeho parlamentu schválila v noci z piatka na sobotu sporný zákon o obnove parížskej katedrály Notre-Dame poškodenej nedávnym požiarom. Po trinásťhodinovej rozprave návrh prešiel hlasovaním v pomere 32 ku piatim hlasom pri desiatich zdržaniach, informovala tlačová agentúra AFP.


Zákon, ktorý má umožniť urýchlenú obnovu tejto historickej pamiatky, sa po schválení Národným zhromaždením dostane na pôdu Senátu - hornej komory parlamentu. Senátori majú o ňom debatovať 27. mája.

Obnova 850-ročnej gotickej katedrály, ktorej drevená strecha bola z veľkej časti pri požiari 15. apríla zničená, bude mimoriadnou výzvou pre vládu. Tá predložila osobitný zákon, podľa ktorého sa má riadiť celý projekt.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron niekoľko dní po požiari uviedol, že katedrálu treba obnoviť do piatich rokov - dovtedy, kým bude Paríž v roku 2024 hostiteľom letných olympijských hier. Avšak návrh zákona, ktorý má za cieľ urýchliť renováciu, vyvolal spory, pretože vláda podľa neho nemusí rešpektovať regulácie týkajúce sa plánovania, ochrany životného prostredia a dedičstva a štátnych výberových konaní. Návrh tiež nespomína architektonické aspekty projektu.

Minister kultúry Franck Riester na začiatku parlamentnej rozpravy uviedol, že aj keď je päť rokov na renováciu Notre-Dame "ambiciózny časový plán", projekt sa nebude uskutočňovať "v chvate".

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Notre-Dame

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.