Švédsko opäť začne stíhať zakladateľa WikiLeaks Assangea v prípade údajného znáslinenia

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP/Matt Dunham

Švédska prokuratúra po obnovení vyšetrovania vydá na Assangea európsky zatykač.

Švédska prokuratúra v pondelok oznámila, že sa rozhodla obnoviť predbežné vyšetrovanie obvinenia voči zakladateľovi WikiLeaks Julianovi Assangeovi zo znásilnenia. Informovala o tom BBC.

Príslušné rozhodnutie oznámila na tlačovej konferencii v Štokholme námestníčka hlavného prokurátora Eva-Marie Perssonová. Otvorenie predbežného vyšetrovania je krok, ktorý predchádza oficiálnemu vzneseniu obvinení.

"Stále existuje pravdepodobný dôvod na podozrenie, že sa Assange dopustil znásilnenia. Domnievam sa, že je potrebné nové vypočúvanie Assangea," cituje Perssonovú agentúra AP.

Švédska prokuratúra po obnovení vyšetrovania vydá na Assangea európsky zatykač, uviedol švédsky denník Aftonbladet.

O znovuotvorenie vyšetrovania požiadala právna zástupkyňa ženy, ktorá tvrdí, že ju Assange znásilnil počas svojej návštevy Švédska v roku 2010.

Žiadosť bola podaná 11. apríla, teda v deň, keď britská polícia tohto 47-ročného Austrálčana zatkla v budove ekvádorského veľvyslanectva v Londýne, kde sa ukrýval sedem rokov. V súčasnosti sa nachádza vo väzení v Londýne, kde si odpykáva 50-týždňový trest za porušenie podmienok prepustenia na kauciu.

Znovuotvorenie prípadu prokuratúrou v Štokholme znamená, že Británia bude zrejme postavená pred voľbu, či Assangea vydať do Švédska alebo do USA. Americké úrady voči nemu vzniesli obvinenia v súvislosti s únikom tajných dokumentov. Konečné slovo pri riešení takejto dilemy by mal britský minister vnútra Sajid Javid.

Vyšetrovanie obvinení voči Assangeovi vo Švédsku pozastavili v čase, keď sa ukrýval na ekvádorskej ambasáde v Londýne. V kauze troch prípadov údajného sexuálneho útoku už vypršala premlčacia lehota, v aktuálne kauze, ktorej sa týka pondelňajšie oznámenie švédskej prokuratúry, sa tak stane až v auguste 2020.

Zakladateľ WikiLeaks obvinenia, ktoré voči nemu pôvodne vzniesli dve Švédky, odmieta a označuje ich za politicky motivované. Tvrdí, že mal s oboma ženami len konsenzuálny pohlavný styk.

WikiLeaks: Assange vo Švédsku očistí svoje meno

Obnovenie vyšetrovania voči zakladateľovi WikiLeaks Julianovi Assangeovi vo Švédsku je príležitosťou na to, aby sa mohol očistiť od obvinení zo znásilnenia. V reakcii na znovuotvorenie vyšetrovania to v pondelok uviedla platforma WikiLeaks, informovala agentúra AP.

Šéfredaktor WikiLeaks Kristinn Hrafnsson vyhlásil, že švédska prokurátorka Eva-Marie Perssonová bola pod "obrovským politickým tlakom", aby vyšetrovanie obnovila.
Toto rozhodnutie však napriek tomu "poskytne Julianovi šancu na očistenie jeho mena", domnieva sa Hrafnsson, podľa ktorého sa celý prípad už od začiatku neriešil dobrým spôsobom.

Švédsky právny zástupca Juliana Assangea Per E. Samuelsen v reakcii na pondelňajšie oznámenie švédskej prokuratúry zdôraznil, že jeho klient je v predmetnej veci nevinný a obvinenia voči nemu napokon vznesené nebudú.

Z rozhodnutia o obnovení vyšetrovania vyjadril Samuelsen "veľké počudovanie" a vyhlásil, že nerozumie, prečo bol opäť otvorený desať rokov starý prípad.

"Nemá zmysel trápiť človeka, ktorý si odpykáva trest v Anglicku, o ktorého vydanie v súvislosti s jeho novinárskou prácou nedávno požiadali Spojené štáty," vyhlásil právnik Samuelsen.

ŠTOKHOLM/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vyšetrovanie

Dôležité udalosti