Vatikán má stále pochybnosti, či zjavenia panny Márie v Medžugorí boli autentické

Napriek tomu však už môžu veriaci oficálne putovať na miesto jej zjavenia.

Stovky tisíc veriacich putuje ročne do Medžugoria. No až po takmer 40-tich rokoch od tamojšieho údajného zjavenia panny Márie, odobril Vatikán toto miesto ako oficiálne pútnické miesto. Ale pokiaľ ide o zjavenia, zostáva stále zdržanlivý.

Vraj sa im ukázala mladá žena s dieťaťom v náručí, ktorá ich rukou volala k sebe. 6 detí takto videlo pannu Máriu v Medžugorí v roku 1981 a zjavenia sa mali opakovať.

„Vatikán má dodnes pochybnosti, či zjavenia panny Márie v Medžugorí boli autentické a aj toto aktuálne rozhodnutie o tom, že ľudia môžu oficiálne putovať do Medžugoria neznamená, že by Vatikán aj dal zelenú tomu, že tieto zjavenia sa tam naozaj stali," cirkevný analytik Imrich Gazda

Rímsko-katolícka cirkev Medžugorie štyri roky skúmala. Pápež František sa dávnejšie vyjadril aj s malou dávkou irónie.

„Sú pochybnosti o predpokladaných pokračujúcich zjaveniach. Dávam prednosť Márii ako matke, našej matke a nie Márii ako šéfke telegrafického úradu, ktorá každý deň posiela správu o tej a tej hodine, toto nie je matka Ježišova," povedal pred časom pápež František.

Pavel Izrael z Ružomberka, ktorí bol v Medžugorí trikrát, odobrenie zjavení akoby nepotrebuje a aj po zoficiálnení pútnického miesta sa pre neho nič nemení. „Bolo to pre mňa primárne miesto modlitby a pokoja, nejaké pútnické miesto, tak tým, že to teraz je oficiálne tak stále to ostáva pre mňa pútnickým miestom. Tie zjavenia neboli pre nás až také dôležité," vyznal sa.

Možno sa mierne zvýši počet pútnikov, no inak je to zmena vlastne len pre vnútorné orgány cirkvi. „Nemohli tam oficiálne prichádzať nejaké farské púte, alebo diecézne púte. Po tomto najnovšom rozhodnutí Vatikánu môžu napríklad aj biskupi alebo kňazi vo farnostiach organizovať púte do Medžugoria,"vysvetlil Gazda.

Miest, kde sa mala panna Mária ľuďom zjaviť je vo svete veľa. Viaceré máme aj na Slovensku a niektoré sú v podobnej situácii ako Medžugorie. Vtedy to boli dve dievčatá, ktorým sa panna Mária mala ukazovať pri Litmanovej začiatkom 90-tych rokov.

„ Vatikán tiež tieto veci skúmal, dodnes nevydal jednoznačné stanovisko, teda neodobril autenticitu týchto zjavení. Ale miestny grecko-katolícky arcibiskup Ján Babjak vyhlásil Litmanovú za pútnické miesto," tvrdí Gazda.

Katolíci nespáchajú hriech, ak v zjavenia panny Márie neveria, no v krajine ktorej je patrónkou, zrejme veriacich správa o oficiálnom odobrení Medžugoria Vatikánom potešila.

Reportáž spracoval Mário Kermiet.


RUŽOMBEOK/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Medžugorie

Dôležité udalosti