Tínedžerka (16), ktorá protestuje na ochranu klímy, bude na obálke týždenníka Time

kajtarovie vyhrazky_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR/AP Photo/Alessandra Tarantino

Pred mesiacom sa táto mladá Švédka stretla vo Vatikáne aj s pápežom Františkom, ktorý jej aktivity podporil.

Šesťnásťročná švédska aktivistka Greta Thunbergová, ktorá iniciovala študentské protesty na ochranu klímy, sa dostane na obálku nového vydania amerického týždenníka Time. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

"Teraz sa prihováram k celému svetu," Thunbergová napísala vo štvrtok na Twitteri a pridala fotku, ktorá bude na obálke časopisu Time spolu s odkazom na príslušný článok.

Thunbergovou iniciované študentské protesty nabrali od augusta minulého roka na sile a inšpirovali študentov po celom svete k demonštráciám žiadajúcich razantné kroky na ochranu klímy, ktoré sa konajú pod heslom "Piatky pre budúcnosť".


Pre Time uviedla, že prostredníctvom protestov začala bojovať proti ťažkej depresií, ktorá na ňu doľahla po tom, ako sa v škole učili o dôsledkoch klimatických zmien. "Zdalo sa mi, že nič nemá zmysel, že nemá zmysel chodiť do školy, keď neexistuje žiadna budúcnosť," povedala.

Pred mesiacom sa táto mladá Švédka stretla vo Vatikáne aj s pápežom Františkom, ktorý jej aktivity podporil. V posledných mesiacoch tiež dostala možnosť vystúpiť v britskom parlamente, na Svetovom ekonomickom fóre v Davose či na klimatickej konferencii OSN v poľských Katoviciach.

Jej aktivity sa na internete stretávajú aj s kritickými reakciami, z ktorých si však Thunbergová podľa vlastných slov ťažkú hlavu nerobí.

ŠTOKHOLM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Time

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.