Komisia pre boj s mafiou označila Silvia Berlusconiho za nevhodného do eurovolieb

Silvio Berlusconi.
Zdroj: TASR

Politickú kariéru niekdajšieho trojnásobného talianskeho premiéra sprevádzajú mnohé korupčné či sexuálne škandály.

Talianska parlamentná komisia pre boj s mafiou označila vo štvrtok za nevhodných kandidátov do Európskeho parlamentu až piatich talianskych politikov.

Tí sa v eurovoľbách budú uchádzať o priazeň voličov. Figuruje medzi aj taliansky expremiér a miliardár Silvio Berlusconi, píše agentúra AFP.

Traja ďalší "nereprezentatívni" kandidáti sú podľa zmienenej komisie členovia Berlusconiho strany Forza Italia (Vpred Taliansko) a posledným je kandidát krajne pravicového hnutia CasaPound.

Ide totiž napospol o politikov, ktorých buď v súčasnosti vyšetrujú alebo stíhajú, ozrejmuje predseda zmienenej parlamentnej komisie Nicola Morra.

Deklarácia komisie však pätici kandidátov nezabráni, aby sa o priazeň Talianov uchádzala vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP), ktoré v Taliansku prebehnú v nedeľu.

Tridsaťročnú politickú kariéru mediálneho magnáta a niekdajšieho trojnásobného talianskeho premiéra Berlusconiho (82) sprevádzajú mnohé korupčné či sexuálne škandály.

V roku 2013 ho usvedčili z daňových únikov, čo viedlo k jeho vylúčeniu z hornej komory talianskeho parlamentu i pôvodne šesťročnému zákazu zastávať akúkoľvek volenú funkciu.

Tento zákaz mu však milánsky súd zrušil vlani na základe "dobrého správania".
Berlusconi je momentálne stíhaný pre údajné podplácanie svedkov v procese okolo neslávne známych večierkov v jeho vile pri Miláne.

Zároveň ho vyšetrujú alebo stíhajú aj v ďalších prípadoch údajného podplácania svedkov, ku ktorým malo dôjsť v Miláne, Sienne, Ríme či Turíne.

Vo všetkých kauzách je obvinený či podozrivý z toho, že ľuďom platil výmenou za ich mlčanie ohľadom tzv. "bunga bunga" večierkov v jeho rezidenciách, pripomína AFP.

RÍM/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Eurovoľby 2019

Dôležité udalosti