Zahraničné

Automobilová legenda oslavuje 50 rokov

porsche.jpg

Deväťstojedenástiek vyrobili v roku 1964 len dvesto.

Automobilov - veteránov, ktoré by chcel vlastniť skoro každý motoristický fanúšik, nie je veľa. Jedným z nich je ale určite Porsche 911. Toto ikonické vozidlo tento rok oslavuje 50-tku. Najviac cenené sú tie, ktoré vyrobili v prvom roku produkcie. Deväťstojedenástiek vyrobili v roku 1964 len dvesto. Dodnes sa ich zachovala necelá päťdesiatka. 


Jedno z nich stálo mnoho rokov uprostred poľa, teda až kým ho neobjavil Američan Keith Martin. "Našiel som ho v roku 1973, burina rástla až potiaľto. Aj on ho mal v garáži dlho," povedal. Uvedomil si však, že ani on už nemladne a blíži sa jubileum vzniku, tak sa pustil do roboty a výsledok je tento motoristický skvost.

"Je také vzácne, že ho ani v oficiálnom múzeu v Nemecku nemajú. Už dvakrát ho chceli odo mňa kúpiť," dodal Keith. Aj keď ho celé vynovil, niečo na pôvodnom modeli zostalo. "Tento mierový symbol tam je od roku 1973. Nechal som ho tam z úcty k predošlému majiteľovi," opísal.

Možno vás zaujíma, koľko tento zelený veterán stojí? Skúste si približne tú sumu predstaviť v hlave. No a stále to bude ešte málo.

USA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti