Zdrvujúca snímka z Mount Everestu: Dlhý rad horolezcov prekračuje mŕtvolu

Najvyššia hora sveta, ktorá je momentálne preplnená ľuďmi, si vyžiadala už 11. obeť.

Americký horolezec, ktorý zomrel po zostupe z Mount Everestu, sa stal 11. obeťou najvyššej hory sveta v tejto sezóne, informovala v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady. Niektoré z úmrtí spôsobil dlhý pobyt v "zóne smrti" pod vrcholom z dôvodu vysokého počtu horolezcov.

Američan 8 848 metrov vysokú horu zdolal a v pondelok večer sa bezpečne vrátil do tábora pod vrcholom. Po zostupe sa uňho vyskytli problémy so srdcom, ktoré spôsobili smrť, uviedlo nepálske ministerstvo cestovného ruchu.

Nepál tento rok vydal rekordný počet 381 povolení na výstup na Mount Everest. Najmenej ďalších 140 horolezcov získalo povolenie na výstup zo severnej strany z Tibetu.

Krátke časové úseky vhodné na výstup spôsobujú, že niektoré tímy čakajú niekoľko hodín v tzv. "zóne smrti", kde sa im míňajú zásoby kyslíka a zvyšuje sa riziko vyčerpania. Horolezci čakajú na výstup alebo zostup na jednom lane a hrozí im vyčerpanie, omrzliny, výšková choroba či nedostatok kyslíka v závere. Tieto zdržania spôsobili najmenej štyri z tohtoročných úmrtí.

Počas aktuálnej sezóny zahynulo na iných himalájskych osemtisícovkách deväť ďalších horolezcov, pričom jeden je nezvestný.

Zdroj: Profimedia.sk
 


NEPÁL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obeť

Dôležité udalosti