Zahraničné

Ruskí fajčiari si už nikde nezapália

popolník s cigaretami
Zdroj: Internet

V Rusku začne v nedeľu platiť prísnejšia protifajčiarska legislatíva.

Fajčenie bude odteraz zakázané nielen na pracoviskách, spoločných bytových aj verejných priestoroch a autobusoch, ale aj v baroch, hoteloch, vlakoch a reštauráciách.

Nová sprísnená legislatíva má za cieľ ešte viac znížiť počet fajčiarov v krajine. V Rusku v súčasnosti fajčí asi 40 percent dospelej populácie, čo je takmer najviac na svete. Prezident Vladimir Putin chce tento počet znížiť do roku 2020 na 25 percent.

Presne pred rokom začal v Rusku platiť zákon zakazujúci fajčenie na verejných priestranstvách, ktorý zaviedol aj nové podmienky predaja tabakových výrobkov. Spotrebná daň z tabaku sa zvýšila až o 50 percent a zaviedla sa jednotná minimálna cena za cigarety.

Tabakové firmy už nesmú sponzorovať športové, kultúrne či vzdelávacie podujatia a zakázaná je tiež reklama na tabakové výrobky. Nová legislatíva už platné obmedzenia rozširuje.
Podľa štatistík fajčí denne až 44 miliónov Rusov, teda asi 40 percent dospelej populácie. Alarmujúce je, že od 90. rokov klesol vek začínajúcich fajčiarov na 11 rokov a počet fajčiarok sa strojnásobil. Celkovo až 400 000 Rusov zomrie ročne na následky fajčenia.

 

RUSKO/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti