Chystáte sa v lete do Paríža či na Malorku? Pozor na pokuty za porušenie nových pravidiel

Silueta Eiffelovej veže
Zdroj: TASR/AP

Známe turistické destinácie majú nové nariadenia pre turistov.

Vedenie francúzskej metropoly Paríž sa rozhodlo spojiť začiatok tohtoročnej letnej sezóny s výrazným rozšírením zákazu fajčenia vo verejných parkoch. Tlačová agentúra DPA to uviedla s odvolaním sa na piatkové vyhlásenie parížskej radnice.

Fajčenie bolo dosiaľ v Paríži zakázané v šiestich parkoch, zatiaľ čo po novom ich bude až 52. Z celkovej rozlohy priestranstiev s verejnou zeleňou však stále pôjde len desať percent.
Rozšírenie zákazu má platiť od 8. júla. Nepostihne pritom väčšie parky, ako sú Luxemburská či Tuilerijská záhrada v centre mesta.

Parížska radnica ubezpečila, že porušovatelia budú v prvých týždňoch iba upozorňovaní a nebude im hroziť postih. Neskôr už musia rátať s pokutou vo výške 38 eur.

Nové pravidlá v baroch na párty pláži majú krotiť bujarých turistov na Malorke

Bary a kluby na vykričanom dlhom pásme pieskových pláží Platja de Palma na španielskom ostrove Malorka navštívili pred tohtoročnou letnou párty sezónou policajní inšpektori. Nepáčilo sa im všetko, čo tam videli, poznamenáva agentúra DPA.

Pásmo pláži sa nachádza len desať kilometrov južne od Palmy de Mallorca, metropoly ostrova v západnej oblasti Stredozemného mora.

Od 1. apríla musia párty bary v určitých zónach dodržiavať nové pravidlá zamerané na potlačenie neprimeraného správania turistov.

Polícia z hlavného mesta skontrolovala za posledných niekoľko dní 245 podnikov. Zistila takmer 60 prípadov porušenia predpisov a vydala výzvy na zaplatenie pokút, uviedla v piatok na Facebooku.

Bary a kluby v hlavných oblastiach zábavy sú teraz povinné oddeliť svoje priestory od cesty, aby tak dovolenkárom zabránili konzumovať jedlo a alkoholické drinky na kraji chodníka.
Navyše je zakázaná aj reklama na alkoholické nápoje.

Hovorca miestnej polície pre DPA povedal, že 45 podnikov robilo ilegálnu reklamu alkoholu, desiatim chýbali označenia, dva nemali bariéru medzi svojím priestorom a ulicou a jeden podnik mal reklamu so sexuálnym obsahom.

Jeden turista už dostal pokutu 50 eur za ilegálny nákup u pouličného predajcu, dodal policajný hovorca.

Podľa miestnych médií môže pokuta pre podniky dosiahnuť až sumu 3000 eur. Polícia oznámila, že v zóne nazývanej "párty míľa" bude robiť kontroly celé leto.

MALORKA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Paríž

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.