Europoslanci Fideszu zrejme môžu pokračovať vo frakcii EPP

Europoslanci na archívnej snímke.
Zdroj: AP Photo/Jean-Francois Badias

Dokonca môžu získať aj vedúce pozície v parlamente či v odborných výboroch

Europoslanci za maďarskú vládnu stranu Fidesz budú môcť pokračovať vo svojej činnosti ako plnohodnotní členovia vo frakcii Európskej ľudovej strany aj napriek tomu, že EPP v marci pozastavila členstvo tejto strane. Uviedol to v utorok ľavicový denník Népszava.

Ak sa europoslanci rozhodnú, že chcú pokračovať vo svojej práci v rámci EPP, tak aj napriek pozastaveniu členstva ich strany v tejto kresťanskodemokratickej politickej skupine budú môcť pokračovať, dokonca môžu získať aj vedúce pozície v parlamente či v odborných výboroch, uviedli nemenované zdroje pre Népszavu.

Zdroj: AP Photo/Olivier Matthys

Frakcia EPP bude mať v stredu ustanovujúcu schôdzu v Bruseli, na ktorej si zvolí staronové predsedníctvo - potvrdí na poste predsedu Manfreda Webera a zrejme aj znovuzvolených doterajších členov vedenia.

Na svojom podpredsedníckom poste zostane aj József Szájer z Fideszu, ak sa o túto funkciu bude uchádzať a ak dostane potrebný počet hlasov. Poslanci sa musia prihlásiť do predsedníctva v utorok dopoludnia.

Fideszu v EPP pozastavili členstvo 20. marca v reakcii na bilbordovú kampaň maďarskej vlády namierenú proti predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie.

Viaceré členské strany EPP požadovali vylúčenie Fideszu z tejto najväčšej európskej politickej rodiny, k čomu napokon nedošlo aj vzhľadom na nadchádzajúce eurovoľby.

BUDAPEŠŤ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Epp

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.