Dievčatá, trápite sa pre lásku? Oproti jemenským nevestám je to nič

dievca.jpg

Malé dievčatá si totiž vybrať nemôžu a neostáva im nič iné, len utiecť.

Existujú krajiny, kde sa dievčatá ešte stále vydávajú proti svojej vôli. Len v jednej sa to však deje v takom veľkom množstve - v Jemene. Väčšinou sa o týchto detských sobášoch ani svet nedozvie. Jemen je pre novinárov a ľudskoprávne organizácie veľmi nebezpečná krajina.

Americkej reportérke sa podarilo priamo v Jemene nájsť dievčatá, ktorým sa podarilo utiecť ešte pred vydajom. Toto je slum, kde sa skrýva 14-ročné dievča. Keďže odmietla vydaj, hrozila jej smrť. "Povedala som mu, že sa nechcem vydávať, chcem ísť do školy a stať sa lekárkou," hovorí Ade.  


Potenciálny ženích potupu nezniesol a cestou zo školy na ňu vystrelil. Ade vie, že ak by sa niečo podobné opakovalo, radšej sa zabije sama. Manželstvo dohodol jej otec pre peniaze. Za dcéru dostal 800 eur. Teraz rozhodnutie ľutuje. On mi tie peniaze požičal, keď som mu ich chcel vrátiť, nechcel ich, chcel moju dcéru," povedal otec dievčaťa.

Predaj dievčat je v Jemene ilegálny. Napriek tomu, každý deň sa s deťmi obchoduje. Polícia len málokedy zasiahne. Našťastie existuje úkryt pre podobné prípady. Je tam niekoľko rodín, ktorým sa podarilo pred hrozným osudom uniknúť. " Mňa vydali, keď som mala 11 rokov, moja dcéra niečo podobné nesmie zažiť," hovorí matka. 


V minulosti sa už stalo, že nevesta počas svadobnej noci zomrela. Väčšina obetí nemala ani 10 rokov. "Je tu extrémna chudoba, preto otcovia predávajú vlastné dcéry," hovorí reportérka Antonia Rados. Charitatívne aj štátne organizácie zatiaľ boj prehrávajú. A dievčatá, ktorým sa podarilo utiecť, sa teraz schovávajú a veria, že ich manželia nikdy nenájdu.

JEMEN/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti