Toto je vzácna fotografia Štefánika, ktorá vznikla za zvláštnych okolností

Opitý muž sa "rozpráva" so sochou na diskotéke
Opitý muž sa "rozpráva" so sochou na diskotéke Zdroj: TV Markíza

V národnej knižnici sme sa presvečili aj o tom, že niekedy zle spievame hymnu.

Hviezdoslavovo úhľadné písmo, ozdobný zošit 14-ročného Ľudovíta Štúra, či krasopis Sama Chalupku. Slovenská národná knižnica takéto originálne poklady ukrýva v prísne strážených trezoroch. Niektoré z národných klenotov vám ukážeme.

Spletité chodby, staré schody a dobre strážený trezor s ozajstnými pokladmi. V trezore literárnych rukopisov je uložených asi sto najvzácnejších dokumentov z archívnych fondov a zbierok literárneho archívu. Sládkovičov Detvan aj Marína, Gavlovičova Valaská škola, kam siahnete, vyberiete skvost. Siahať smiete iba v rukavičkách.

Krvavé sonety poznáme zo školy všetci, ale držať v rukách originál Hviezdoslavov rukopis je naozaj neopísateľný pocit. Drobné písmo s malými kaligrafickými ozdobami. „Krvavé sonety boli jeho vnútorným protestom proti 1. svetovej vojne," vysvetlila
archivárka Karin Šišmišová.

Okrasným písmom písal aj Štúr. Toto jeho zošit z lýcea v Rábe, v dnešnom Györi, keď mal Ľudovít 14 rokov. „Tam išiel už s určitou znalosťou latinčiny, doučil sa tam nemčinu, maďarčinu, gréčtinu a preto vlastne zápisy v tomto zošite práve sú v týchto jazykoch," ozrejmila Šišmišová.

Medzi šperky isto patrí aj tento Štefánikov portrét. Archivárka Mária Valová hovorí, že to jediný kus fotografie s týmto portrétom tohto politika. A vznikol naozaj za zvláštnych okolností, keď si privyrábal na jarmoku v Paríži aj ako žonglér.

„Za to si vyrobil nejaké tie drobné franky, potom ich použil, zrejme na chlieb, alebo už na to, čo potreboval, no a takto sa aj stalo, že vlastne na tomto trhu sa aj odfotil," vysvetlila archivárka Ľubica Moncmanová.

Zdroj: TV Markíza

Zleteli orly z Tatry, verše, ktoré sa povinne učíme na základnej škole, je tu aj Chalupkov rukopis aj so škrtancami a opravami. A ukázali nám i zápis slovenskej hymny z roku 1844. Jasne je vidieť, že už Matuška napísal „zastavme ich bratia", nie „zastavme sa".

„Tieto veci sa v žiadnom prípade nedajú predať. Dokumenty uložené v literárnom archíve sú vlastne súčasťou archívneho kultúrneho dedičstva," upozorňuje Šišmišová.

V archíve nakrúcal reportér Marian Lechan.


MARTIN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Archivácia

Dôležité udalosti