Transfúziám svitá nová nádej: Vedci dokázali zmeniť krvnú skupinu A na univerzálnu 0

Ilustračná snímka.
Zdroj: angellodeco/shutterstock.com

Skupinu nula totiž môže dostať ktorýkoľvek príjemca.

Výnimočný počin sa podaril kanadským vedcom z univerzity v Britskej Kolumbii. Ako píše ČT, odborníci dokázali zmeniť krvnú skupinu A na skupinu 0. Zatiaľ to bolo len v testovacom štádiu.

V prípade, že by sa tento výskum podarilo zrealizovať, šlo by o veľký krok v súvislosti s transfúziou. Skupinu nula totiž môže dostať ktorýkoľvek príjemca.

K zmene skupiny využili vedci enzýmy, ktoré produkuje baktéria žijúca v ľudskom čreve. Podľa základného delenia poznáme typy krvi skupiny A, B, 0 a AB. Práve toto rozdelenie je zásadné pre úspešnosť krvnej transfúzie.

Pre porovnanie, ľudia s krvnou skupinou B nemôžu prijať krv od ľudí so skupinou A, pretože ich imunitný systém by zničil cudzie krvinky.

Jedinými univerzálnymi darcami sú osoby so skupinou 0, ktorá je využiteľná u všetkých. Z tohto dôvodu je „nulka" veľmi cenná. Je tomu tak aj pre jej nedostatok.

Rozdiel medzi 0 a „áčkom" je minimálny, spočíva v jedinej nenápadnej molekule na povrchu červených krviniek.

„Je to taký riadok cukrových zvyškov, pričom ten úplne posledný rozhoduje o tom, či to bude áčko alebo béčko. V prípade, že posledný riadok chýba, ide o skupinu 0," vysvetľuje primár Thomayerovej nemocnice v Prahe Petr Turek.

Rozmenené na drobné, pokiaľ by sa časť tohto reťazca dala odstrániť, z krvinky by sa stala „nulka". A práve z toho vyšli kanadskí vedci.

Zistili, že podobné cukry dokáže pomocou svojich enzýmov rozkladať jedna z baktérií (Flavonifractor plautii) žijúcich v ľudskom čreve.

„Takže celý trik premenený krvnou skupinou v tomto prípade je, že veľmi špecifickým spôsobom odstrihnú konečný cukor áčka a tým sa z toho stane nulka," popisuje Turek.

OTTAWA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krvné skupiny

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.