Letné búrky budú v budúcnosti vyzerať inak, zrejme to neobíde ani nás

Ilustračná snímka.
Zdroj: Ivan Klbik

Búrky sú dôsledkom takzvanej atmosférickej konvekcie, teda vzostupných prúdov.

Neutíchajúce klimatické zmeny by mohli zmeniť pravidelnosť letných popoludňajších búrok. Vyplýva to z novej štúdie, ktorú publikuje AGU 100.

Podľa nej sa silné zrážky s bleskami budú omnoho častejšie objavovať v noci a ráno, nemalo by to obísť ani strednú Európu, teda ani Slovensko.

Analýza niekoľkých scenárov zmien klímy študovala vzory vo formovaní búrok v západnom Nemecku, severnej časti Francúzska a v častiach Belgicka, Holandska a Luxemburska.

Zistilo sa, že pokiaľ budú hodnoty oxidu uhličitého stúpať rovnakým tempom ako doteraz, bude pribúdať búrok, ktoré vznikajú v noci a nadránom a nie popoludní, ako to bolo obvyklé.

„V budúcnosti, za zmenenej klímy, už nebude popoludnie typické pre tvorbu extrémnych búrok," vysvetľuje meteorológ z berlínskej univerzity a hlavný autor štúdie Edmund Meredith.

Búrky sú dôsledkom takzvanej atmosférickej konvekcie, teda vzostupných prúdov. Tie sa tvoria nad prehriatym povrchom. V popoludní, keď sú teploty najvyššie, sú teda najsilnejšie i vzostupné prúdy. V atmosfére tak spôsobujú nestabilitu, ktorá vedie k vzniku silnejšieho vetra i oblakov, z nich sa následne rodia búrky.

Hoci sa vývin búrok skúma už veľmi dlho, európski vedci vyradili v tejto štúdii niektoré nejasnosti. Ukázalo sa, že keď je v západnej Európe teplejšie počasie, množstvo ranných alebo nočných búrok sa zvyšuje viac ako počet popoludňajších búrok.

Znamená to, že kratšie búrky s bleskami síce budú popoludní i v budúcnosti, silné zrážky a blesky sa ale budú objavovať pravdepodobnejšie viac nadránom.

Odborníci okrem toho zistili, že bude pribúdať atmosférickej nestability. „Nemusí sa to však nutne prejaviť silnejšími búrkami," dodal Meredith. Štúdia sa síce zameriavala na západnú Európu, podľa autora sa však pravdepodobne objavia aj v iných častiach planéty.

BRATISLAVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.