Päť slovenských miest, ktoré keby boli inde, vedel by o nich celý svet. Poznáte ich?

Chris Hemsworth
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Z niektorých budete naozaj prekvapení.

Na Slovensku sa ukrýva množstvo pamiatok a prírodných krás, ktoré by si určite zaslúžili oveľa väčšiu pozornosť, ako sa im dostáva. Ak by sa nachádzali inde v zahraničí, tak by o nich vedel celý svet. Takto ich obdivujú len miestni a „hŕstka" turistov.

Silická ľadnica

Nachádza sa na Silickej planine, asi dva kilometre západne od obce Silica (okres Rožňava). Je najnižšie položená ľadová jaskyňa na svete. Vstupnom portáli sa nachádza ľadová výzdoba, ktorá vydrží počas celého roka, a to aj v letných horúčavách. Οd roku 1995 je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Slavošovský tunel

Ide o zabudnutý artefakt situovaný v jednom z hrebeňov Stolických vrchov pod Homôlkou. Tunel bol vybudovaný ako jedna z takzvaných gemerských spojok, ktoré mali spájať bývalé okresy Dobšiná a Revúca v smere Jelšava, Revúca, Muráň a Tisovec na Banskú Bystricu. Hoci bol tunel dokončený, vlak ním nikdy neprešiel.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

V súčasnosti tunel dlhý 2400 metrov slúži najmä turistom. Súčasťou lokality je aj menší, 400-metrový Koprášsky tunel a Mníšanský viadukt.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Park tmavej oblohy

Nachádza sa na území Národného parku Poloniny a z hľadiska svetelného znečistenia je toto územie najtmavšou oblasťou na Slovensku. Parkom tmavej oblohy prechádza 49. rovnobežka.

„V oblasti je výborne viditeľná Mliečna cesta a bez ďalekohľadu môžete vidieť niekoľko tisíc hviezd (v mestách iba 200 a vo veľkomestách len 20) Hory znemožňujú priamu viditeľnosť svetiel z okolitých miest a obcí. Na oblohe vidno za dobrého počasia (v Európe už výnimočne viditeľné) objekty a úkazy, ako sú zodiakálne svetlo, pás a protisvit," píše sa na stránke národného parku.

Brhlovce

V obci sa nachádzajú skalné obydlia, ktorú sú vytesané do tufu (usadená hornina vulkanického pôvodu, pozn. red.). Práve pre dobre spracovateľnú horninu, ktorá udržiava príjemnú klímu v lete aj v zime, tu mohli ľudia žiť počas celého roka.

Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

V minulosti tieto obydlia slúžili ako ochrana pred Turkami, neskôr ako domy pre chudobných. Zaujímavosťou je, že ešte aj dnes sú niektoré obydlia aktívne využívané.

Vyhĺbiť obydlie do skalnej steny trvalo približne 6 až 8 rokov. Skalné obydlia v Brhlovciach tvoria jednu celú ulicu. Obec je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry.

Zdroj: TASR/Michal Svítok

Opálove bane

Slovenské opálové bane v okrese Prešov medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica sú známe vďaka výskytu drahého opálu, jediného slovenského drahokamu. Lokalita sa nachádza vo vulkanickom pohorí Slanské vrchy.

Zdroj: TASR/Milan Kapusta

BRATISLAVA/mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Slovensko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.