Chlapec (11) musí zjesť päť jedál denne, aby zachránil život svojmu otcovi

Obrovský pavúk z Tasmánie
Obrovský pavúk z Tasmánie Zdroj: shutterstock/Golubovy

Stav jeho otca Yanhenga sa náhle zhoršil v auguste minulého roka.

Chlapec z čínskej provincie Henan dobrovoľne ohrozuje svoje zdravie, aby zachránil život svojmu otcovi, ktorý má leukémiu. Lu Zikuan (11) je jediným vhodným darcom kostnej drene spomedzi všetkých členov rodiny, ale aby mohol podstúpiť operáciu, pri ktorej mu odoberú krvotvorné bunky, musí poriadne pribrať. Píše o tom britský portál Sky News.

Doktori mu povedali, že potrebuje nabrať na hmotnosti minimálne 15 kg a najlepšie by bolo, keby vážil až o 20 kg viac, aby jeho telo zvládlo chirurgický zásah. Keď sa to malý Zikuan dozvedel, vážil iba 30 kg. Obetavý chlapec okamžite súhlasil. Stav jeho otca Yanhenga sa náhle zhoršil v auguste minulého roka a odvtedy mu musia pravidelne dávať krvné transfúzie. Jediným dlhodobým riešením je práve transplantácia kostnej drene.

Zikuan, aby dosiahol požadovanú hmotnosť, do seba musí doslova pchať jedlo. Každý deň skonzumuje päť hlavných jedál - prevažne je to ryža s mäsom, ktoré obsahuje veľa tuku. V súčasnosti už je veľmi blízko vytúženého cieľa - váži 43 kg. Keďže rodina je chudobná, väčšinou mu matka pripravuje zľavnené mäso zo supermarketu, v ktorom pracuje. Škola, ktorú Zikuan navštevuje, organizuje na pomoc ťažko skúšanej rodine finančnú zbierku.

Keď sa začal Zikuan veľmi rýchlo zaguľaťovať, niektorí spolužiaci si z neho najskôr robili žarty, no keď sa dozvedeli, čo sa za zmenou skrýva, prestali s tým. Chlapec si z toho však ťažkú hlavu nerobil. "Najskôr zachránim otca, potom shcudnem," povedal rozhodne v rozhovore pre čínske médiá.

Na sociálnych sieťach vyvolal tento príbeh veľký ohlas a väčšina ľudí v komentároch ocenila, že chlapec v tak nízkom veku na seba zobral obrovskú zodpovednosť.

PEKING/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Čína

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.