Od takmer istej smrti ho zachránilo vegánstvo. Muž sa zmenil na nepoznanie

Jeho zdravotné komplikácie sa dotýkali aj najbližších.

Štyridsaťšesťročný Mark Henderson z britského Blackpoolu ešte v novembri 2017 vážil viac ako 203 kilogramov. Píše Daily Mail.

Potom sa však otec štyroch detí, ktorý dovtedy nosil veľkosť oblečenia 5XL, rozhodol pre radikálne riešenie.

Zásadne jeho postoj zmenila činnosť srdca, ktoré bilo nepravidelne. Vtedy si povolaním IT technik uvedomil, že sa jeho život musí zmeniť.

Začalo preto chodiť päťkrát do týždňa do posilňovne. „Vždy som s váhou zápasil, ale posledných osem rokov sa to začalo vymykať spod kontroly. Vždy, keď som sa zobudil, som jedol len rýchle občerstvenie. Čoraz vyššia váha mi komplikovala pohyb," hovorí Mark.

Jeho zdravotné komplikácie sa dotýkali aj najbližších. "Bol som taký neschopný, že môj 11-ročný mi musel viazať šnúrky na topánkach. Veľká váha ma obmedzovala aj v práci, keďže som sa nemohol plaziť pod stôl, aby som prepojil počítače," dopĺňa.

Muž vysvetlil aj svoj postoj k jedlu: „Bolo pre mňa omnoho jednoduchšie si jedlo objednať, než si ho spraviť. Vždy som si objednal porciu pre celú rodinu, ale konzumoval som ju len ja. Zdvojnásobil sa mi aj počet hamburgerov. Jedol som šesť až 10-tisíc kalórií denne, hoci to tak nevyzeralo," netají.

Zlom nastal približne pred rokom a pol, keď mal problémy s dýchaním, do toho sa zjavila aj psoriáza. Keď sa pre problémy so srdcom ocitol v nemocnici, život sa mu obrátil.

„Úprimne, myslel som si, že zomriem," hovorí Mark, ktorý začal s diétou. Namiesto hamburgerov či hotdogov mal na stole chlieb a syr.

"Začal som skúmať rôzne diéty a ako jedno z návrhov bolo vegánstvo," hovorí muž, ktorý bol voči tomu spočiatku skeptický.

„Myslel som si, že nemôžem predsa prežiť len vďaka rastlinám. Bol som však taký zúfalý, že som chcel zlepšiť svoje návyky a všetkého zlého sa vzdať," priznáva.

Po vyhodení živočíšnych produktov zo stravy sa jeho zdravie drasticky zlepšilo: „Už som nebol diabetikom. Jediným príjmom cukru je ovocie. Podstatne sa mi zlepšilo aj dýchanie, celkovo je moje zdravie vynikajúce," hovorí šťastný Brit, ktorý zhodil už viac ako 80 kilogramov.

Markove deti Bethany (17), William (13), Thomas (11) a osemročná Bella, spolu aj s manželkou Cherie, na znak sympatií hlave rodiny, každý rok v januári tiež konzumujú len vegánske jedlá.

Mark si podľa svojich slov teraz omnoho viac váži svoje deti, keďže sa im môže venovať omnoho viac ako kedysi. „Vstávam ráno o pol šiestej a mám energiu až do noci," hovorí šťastný muž.

BLACKPOOL/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vegánstvo

Dôležité udalosti