Vedci jasajú: Objavili dve planéty s podmienkami pre život, nie sú ani ďaleko od Zeme

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: Profimedia

Vedci využili k tomuto objavu metódu merania radiálnych rýchlostí.

Astronómovia objavili v tesnej blízkosti Teegardenovej hviezdy dve potenciálne obývateľné exoplanéty. Teegardenova hviezda je 24. najbližšou hviezdou od Slnka, objavili však len v roku 2003.

Hviezda sa nachádza niečo cez 12 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Baran. Ide o chladného červeného trpazlíka, ktorý má veľkosť a hmotnosť len asi desatiny Slnka.

Exoplanéty objavili prostredníctvom spektrografu Carmenes. Ten sa nachádza na tri a pol metrovom ďalekohľade observatória Calar Alto v Almeríi na juhu Španielska. Píše aanda.org.

Vedci využili k tomuto objavu metódu merania radiálnych rýchlostí. Planéty z pohľadu fyziky neobiehajú okolo hviezdy, ale okolo spoločného ťažiska s hviezdou.

Ťažisko je vplyvom nenulovej hmotnosti planét trochu posunuté voči stredu hviezdy, takže planéta s hviezdou akoby lomcuje. Tento pohyb možno pozorovať v spektre hviezdy - konkrétne v posunutí spektrálnych čiar.

Prvá planéta má hmotnosť najmenej 1,05 Zeme, druhá 1,11 Zeme. Obe planéty obiehajú veľmi blízko k svojej hviezde s periódou len 5 a 11,5 dňa.

Teegardenova hviezda je podstatne chladnejšia ako Slnko, takže aj napriek malej vzdialenosti môžu byť na povrchu planét podmienky vhodné pre život.

Platí to najmä pre vnútornú planétu, ktorá dostáva od hviezdy len o 15 percent viac žiarenia ako Zem od Slnka. U vzdialenejšej planéty je to 37 percent.

 

Ako to vyzerá na povrchu zatiaľ povedať nevieme, odhaduje sa aj, že zistiť to bude veľmi náročné. Podľa vedcov planéty pred svojou hviezdou neprechádzajú, čo považujú za veľkú škodu.

V prípade, že by tomu tak bolo, by sme totiž mali možnosť pozorovať tranzity planét a určiť ich veľkosť a teda aj hustotu. V prípade tranzitujúcich planét možno taktiež preskúmať aj ich atmosféru.

Atmosféry planét budú mať veľký vplyv na reálnu teplotu na povrchu. Pre porovananie, zoberme si Zem a Venušu.

V prípade našej planetárnej sestry pridáva atmosféra prostredníctvom skleníkového efektu až 500 stupňov Celzia. O zložení atmosfér oboch planét nevieme vôbec nič.

Ďalším problémom je ich hviezdna matka. Najbližšia z planét obieha len 3,8 milióna kilometrov od hviezdy. Obe planéty budú mať viazanú rotáciu.

Na jednej pologuli planéty bude večný deň, na druhej večná noc. Nie je jasné, čo to urobí s obývateľnosťou planét alebo s existenciou magnetického poľa.

BRATISLAVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti