Zaujímavosti

Ako vybrať správny bicykel pre vaše dieťa?

Nekupujte mu väčší bicykel len preto, aby dlhšie vydržal.

Detské bicykle sú súčasťou rozvíjania športovej zdatnosti detí a zároveň sú praktickým prepravným prostriedkom. Cyklistika je predsa jednou z najobľúbenejších detských outdoorových aktivít. Okrem toho sú bicykle hlavnými spojencami rodičov, ktorí sa starajú o zdravie svojich potomkov. Pri ich výbere však zohľadnite vek a výšku dieťaťa, ale aj to, kde budete bicykel využívať, pretože napríklad do terénu sú vhodnejšie horské bicykle.

Veľkosť bicykla

Detské bicykle musia mať správnu veľkosť. Nekupujte deťom väčší bicykel len preto, aby dieťaťu dlhšie vydržal. Jazda preň nebude pohodlná ani bezpečná a nakoniec ho môžete od tejto skvelej aktivity odradiť. V tabuľke sú uvedené orientačné hodnoty pre správny výber veľkosti.

Priemer kolies

Vek dieťaťa

Výška dieťaťa

10"

2

70-90 cm

12"

2-4

90-100 cm

14"

3-5

95-110 cm

16"

4-6

100-125 cm

20"

5-8

120-135 cm

24"

8-10

135-145 cm

26"

nad 10

nad 145 cm

Ak svoje dieťa neviete donútiť jesť zeleninu a inú zdravú, podľa týchto orientačných údajov sa vám podarí mu vybrať správny bicykel, ktorý sa postará o lepší metabolizmus dieťaťa, trénovanie rovnováhy,zraku a prekrvenie tela vďaka čistému vzduchu v prírode.

Horské alebo cestné bicykle

Na takúto cestu a prepravu v prírode ale potrebujete viac špeciálne bicykle. Ak chcete pre svojich najmenších univerzálnejší model, ktorý bude vhodný na cestu aj do takéhoto terénu vyberajte horské bicykle, prípadne crossové. Pevný rám a odpružená vidlica s základ.

Crossové bicykle sú zasa zlatá stredná cesta medzi horskými a cestnými. Aj keď ho dieťa bude využívať možno len 2 roky určite sa oplatí investovať do kvalitnejšieho modelu, najmä ak chodíte na výlety pravidelne. Bicykle, z ktorého váš potomok odrastie sa vždy dá predať či vymeniť.

Povinná výbava bicykla

Čo k bicyklu dieťa nevyhnutne potrebuje, je jednoznačne prilba! Okrem toho, že je pre deti povinná , ich samotná bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste. Nutná je aj predná biela a zadná červená odrazka, oranžové odrazky na pedáloch a vo výplete kolies. K výbave by malo patriť aj predné biele svetlo a zadné červené. Najlepšie sú nastaviteľné s rôznou intenzitou svetla alebo možnosťou svietenia aj blikania. Na bicykel je dobré namontovať aj zvonček a to nielen pre bezpečnosť vášho dieťaťa ale aj ostatných cyklistov či korčuliarov, ktorých stretnete. Nevyhnutný je váš doprovod a brzdy, ktoré sa správne a v daný okamih dieťa naučí používať.

Dobrý bicykel dokáže vyriešiť problémy s nedostatkom fyzickej aktivity a ovplyvniť pohodu dieťaťa. Preto pri jeho výbere nezabudnite dodržať všetky dôležité body a pravidlá.

BRATISLAVA/PR článok

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti