Na Korzike objavili šelmu, o ktorej sa šírili po svete iba chýry

Brayden Tracey počas NHL draftu 2019.
Zdroj: Evdoha_spb/shutterstock.com

Podľa biológov jej domovom vôbec nebola Európa.

Aj v dnešnej dobe sa podarí nájsť v zvieracej ríši tvora, o existencii ktorého dodnes biológovia iba tušili. Dôkazom toho je úspech na Korzike. Na ostrove v Stredozemnom mori objavili tvora, o ktorom celé generácie kolovali iba chýry od ľudí, no nikto ho nevidel.

Reč je o šelme, tzv. líščej mačke, ktorá má huňatý chvost a dlhé uši. Dlhodobo ju pokladali za mýtus. Až doteraz, pokiaľ sa v odľahlej časti ostrova nepodarilo odchytiť niekoľko tzv. líščích mačiek. A zdá sa, že ide o neznámy druh mačky, píše portál cnn.com .

Odborníci z francúzskeho Národného úradu pre lov a prírodu zatiaľ našli 16 kusov zlatopruhovaných šeliem, ktoré sú o niečo väčšie než mačky domáce. Lovia v noci, podľa fotodokumentácie a záznamov sa nezdá, že by ich zvýšená pozornosť nejako tešila.

Biológovia predpokladajú, že táto mačka patrí doteraz medzi neznámy druh, ktorý mohol pred tisíckami rokmi pochádzať z Afriky alebo Blízkeho východu.

Zdroj: Twitter/CNN

„Pri posudzovaní ich DNA sme zistili, že sa líšia od mačky divokej európskej (Felis silvestris silvestris). Je príbuzná s africkou divokou mačkou plavou (Felis silvestris lybica), ale jej presnú identitu musíme ešte stanoviť," konštatoval hlavný predstaviteľ úradu Pierre Benedetti.

Zdroj: youtube/AFP news agency

Vedci chcú mačky odchytávať a študovať ich život. Dostanú sledovacie zariadenia a budú sa snažiť chrániť ich, ale chcú dosiahnuť ich uznanie ako nového druhu divej mačky, cituje portál ct24.cz .

AJACCIO/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Korzika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.