Z bezdomovca sa stal obľúbený sprievodca Petrohradom. Turisti ho sami vyhľadávajú

Okrem sprevádzania ľudí rozpráva aj svoj životný príbeh.

Známu hlavnú ulicu Petrohradu pozná ako svoju dlaň. Celé roky sa na nej snažil prežiť, no teraz to otočil vo svoj prospech. Z ruského bezdomovca sa stal obľúbený sprievodca po Petrohrade. Dúfa, že jeho úspešný príbeh motivuje ďalších ľudí s nešťastným osudom.

Vjačeslav (68) sa v uliciach Petrohradu cíti ako „doma". Za 11 rokov života na ulici tu spoznal každé zákutie. O svojich zážitkoch, boji o prežitie počas krutých zím, ale aj zaujímavostiach mesta sa jedného dňa rozhodol porozprávať turistom.

Na hlavnej a mimoriadne rušnej ulici, ktorá je štyri a pol kilometra dlhá, sa stal mimoriadne obľúbený. Niekedy sprevádza aj skupinku 30 návštevníkov naraz. Tí sa o ňom väčšinou dozvedeli od známych alebo dočítali na internete. Dokonca sa k nemu pridávajú aj miestni, ktorí chcú svoje rodné mesto vidieť z iného uhla.

Turistov si získal nielen znalosťami, ale najmä osobným príbehom. Sprevádzaním po meste si privyrábal aj v minulosti, keď ešte pracoval ako učiteľ geografie a biológie na škole. Potom však prišiel o bývanie a niekoľko krutých ruských zím strávil na ulici.

Teraz už bývalému bezdomovcovi pomohla nájsť bývanie charitatívna organizácia. Byt si platí zo zarobených peňazí.

Podľa aktuálnych dát je ale v Petrohrade stále takmer asi 60-tisíc bezdomovcov. Viacerým z nich sa úspešne podarilo odraziť od dna a začať odznovu. Spomínajú si napríklad na úspešnú opernú speváčku, spisovateľa či momentálne vysoko postaveného manažéra známej firmy.


PETROHRAD/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Petrohrad

Dôležité udalosti