Sucho a nízka hladina priehrady odhalili 3400 rokov starý poklad

ilustračná snímka
ilustračná snímka Zdroj: reprofoto: YouTube

Výskumnému tímu sa taktiež podarilo nájsť nástenné maľby.

Viac ako 3 400 rokov starý palác sa vynoril z Mosulskej priehrady, najväčšej v Iraku. Píše CNN . Došlo k tomu po výdatnom suchu a klesnutí hladiny.

Objav paláca z čias kráľovstva Mittanov na brehoch rieky Tigris je podľa archeológa Hasana Ahmeda Qasima jedným z najvýznamnejších v tomto regióne za posledné desaťročie.

Aktuálne na vykopávkach pracuje spoločný iracko-nemecký tím. Palác stojí len asi 19 metrov od rieky na vyvýšenej terase. Tú neskôr spevnili bahennou tehlou, aby budovu stabilizovali.


Zdroj: YouTube

Ivana Puljizová, archeologička z Inštitútu pre staroveký Blízky východ z univerzity v nemeckom Tübingene, popisuje palác, zatiaľ pomenovaný ako Kemune, ako starostlivo navrhnutú budovu s bahennými stenami hrubými takmer dva metre.

Výskumnému tímu sa taktiež podarilo nájsť nástenné maľby v odtieňoch červenej a modrej, ktoré pravdepodobne boli v tých časoch spoločným rysom palácov.

„Nález nástenných malieb v Kemune považujem za veľkú senzáciu. Ide len o druhú lokalitu v tomto regióne, kde sa podarilo objaviť maľby z čias Mittanov," dodala Puljizová.

Okrem malieb sa našlo aj desať hlinených tabúľ s klinovým písmom, starovekým systémom písania. V súčasnosti v Nemecku prebieha ich preklad.

"Dúfame, že z textov získame informácie o vnútornej štruktúre kráľovstva Mittanov, ako aj o ich ekonomickej organizácii a vzťahu mesta Mittanov s ďalšími centrami v blízkych oblastiach," spresnila Puljizová.

Zdroj: Twitter/Archeology & Arts

MOSUL/Robert Ďurkáč

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Irak

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.