Nádej pre "nespravodlivo" plešatých ľudí. Vedci prelomili poslednú bariéru

pride_tvnoviny.mp4
Zdroj: shutterstock/restyler

Základom obnovenia rastu vlasov je voperovanie akejsi mriežky, vyrobenej z rovnakého materiálu, z akého sú vstrebateľné stehy.

Vedcom z kalifornského výskumného ústavu Sanford Burnham Prebys sa podaril prelomový objav v „liečbe" plešatosti. Využili pri tom takzvané pluripotentné bunky, vďaka ktorým vlasy prirodzene rastú z ľudskej kože.

Výsledky dlhoročného výskumu, tak zrejme spôsobia revolúciu v starostlivosti o vlasy a priemyslu, ktorý sa okolo plešatosti točí.

Novú technológiu, ktorú nedávno prezentovali na konferencii Medzinárodnej spoločnosti pre výskum kmeňových buniek, si už zaregistrovala firma Stemson Therapeutics.

Plešatosť/plešivosť alebo alopécia predstavuje potenciálne obrovský trh. Iba v USA týmto problémom trpí 80 miliónov mužov. Príčin je viacero: genetika, vek, liečba rakoviny, ale aj popáleniny a rôzne zdravotné problémy. Strata vlasov sa často spája aj s extrémnymi emocionálnymi problémami, ktoré môžu znižovať kvalitu života.

„Náš nový postup, ktorý sme opísali v štúdii, konečne prekonáva technologické bariéry, ktoré bránili tomu, aby náš objav mohol fungovať v reálnom živote," uviedol profesor Alexej Terskikh, ktorý bol vedúcim výskumu.

Tím vedcov na objav prišiel na základe pozorovania buniek v dermálnej papile, čo je tkanivo, v ktorom sú krvné kapiláry, ktoré privádzajú živiny do vlasovej cibulky. Funkciou takýchto buniek je kontrola rastu vlasov (hrúbka, dĺžka a celý rastový cyklus).

Veľký pokrok dosiahli už pred štyrmi rokmi, keď vďaka podobnému postupu vyrástli vlasy na myšiach. Najnovší výskum však odstránil všetky problémy, ktoré bránili spusteniu testovania na ľuďoch.

Základom obnovenia rastu vlasov je voperovanie akejsi mriežky, vyrobenej z rovnakého materiálu, z akého sú vstrebateľné stehy. Tá tvorí kostru, ktorá udáva smer rastu vlasov a zároveň pomáha implantovaným kmeňovým bunkám.


BRATISLAVA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vlasy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.