Neuveriteľné, akú vzdialenosť prešlo toto malé zviera. Vedci jeho pohyb pozorne sledovali

Polárna líška prešla za 4 mesiace takmer 4 500 km z nórskeho ostrova na kanadský.

Polárnej líške sa podarilo prejsť za štyri mesiace viac ako 4 415 kilometrov. Z nórskeho súostrovia Špicbergy sa tak od marca do júla minulého roka dostala až na kanadský Ellesmerov ostrov. Informovala o tom v utorok agentúra AP odvolávajúc sa na aktuálny článok vedcov z Nórskeho polárneho inštitútu, ktorí pohyb líšky monitorovali pomocou sledovacieho obojka.

Mladá samička líšky polárnej podľa vedcov vyrazila z hlavného ostrova v súostroví Špicbergy, kde sa uliahla, na cestu 1. marca 2018. Prechodom cez Grónsko sa napokon 1. júla 2018 ocitla až na kanadskom Ellesmerovom ostrove.

Vzdialenosť, ktorú za tento čas táto asi dvojročná šelma prešla, patrí k vôbec najväčším, aké kedy boli polárne líšky schopné prekonať v snahe nájsť si vhodné miesto na usadenie sa i rozmnoženie.

Nórski vedci sledovali prechod líšky cez ľadovce i rozsiahle úseky morského ľadu pomocou sledovacieho obojka, ktorý jej pripevnili ešte v júli 2017. Okrem iného zistili, že šelma v priemere prešla 46,3 kilometra za deň. Úctyhodná vzdialenosť, ktorú líška prekonala, poukazuje podľa vedcov na výnimočnú pohybovú kapacitu týchto psovitých šeliem.

Rozsiahle pásy morského ľadu umožňujú nórskym polárnym líškam, aby sa cez Grónsko dostávali až do Severnej Ameriky. Prečo však tieto zvieratá migrujú zo svojho rodného miesta, aby sa mohli usadiť a splodiť potomstvo, dosiaľ známe nie je.

USA/TASR

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti