Chcete si priniesť z dovolenky suvenír? Prečítajte si, čo a koľko je povolené

Tenista Roger Federer v 2. kole Wimbledonu.
Zdroj: Shutterstock.com

Samostatnou kapitolou je prevoz zvierat a rastlín.

Každý z nás, kto sa vracia z dovolenky, to akiste pozná. Domov si chceme vziať suvenír pripomínajúci miesto, ktoré sme navštívili. Náročnejšie to však je so zahraničím, odkiaľ si nemôžete priniesť hocičo a hocikoľko. Píše tn.nova.cz.

Komplikované to je v prípade, že sa z dovolenky vraciate z krajiny mimo Európskej únie. To napríklad platí pre vychýrené africké destinácie ako Egypt, Tunisko či Turecko či Ďaleký Východ (Čína, Japonsko, Filipíny, Malajzia, Singapur či Thajsko).

Európske úrady totiž prísne sledujú, čo si turisti so sebou z dovolenky priniesli a koľko toho je.

Pokiaľ ide o alkohol, môžete si doviezť až štyri litre vína bez bubliniek a 16 litrov piva. Okrem toho si môžete priviezť až liter destilátu s objemom alkoholu cez 22 percent alebo liter liehu s obsahom cez 80 percent alebo dva litre šumivého či alkoholizovaného vína (napríklad sherry či portské).

Typy alkoholu možno kombinovať. Môžete si napríklad priniesť pol litra exotickej pálenky a k tomu liter portského vína. Podobné limity platí i pre dovoz cigariet či iných tabakových výrobkov.

I v prípade tabakových výrobkov je možnosť kombinácie (cigarety a cigary). Do zvýšenia limitu sa však v tomto prípade nedajú započítať deti mladšie ako 17 rokov, ktoré nemôžu prevážať žiadny alkohol či tabak.

"Množstvo ostatného tovaru, ktoré smiete prepravovať, nesmie presiahnuť hodnotu 300 eur na osobu, v leteckej a lodnej preprave je to 430 eur na osobu. Niektoré štáty EÚ u osôb mladších ako 15 rokov uplatňujú nižší dovozný limit tovaru vo výške 150 eur," upozorňuje dovolenkárov EÚ. Medzi ostatný tovar patria napríklad parfumy.

Samostatnou kapitolou je prevoz zvierat a rastlín. Väčšina európskych krajín pozorne kontroluje, či si turisti nevozia z dovoleniek ohrozené druhy alebo suveníry z nich.

Pokiaľ nie ste si istí, či sa to dotýka aj vás, navštívte stránky ministerstva životného prostredia alebo sa spýtajte priamo v cestovnej kancelárii.

Problémy môžete mať trebárs s výrobkami z korytnačky alebo s mušľami. Tie je v rámci EÚ možné zakúpiť a previezť, treba si ale odložiť bloček.

Obozretnosť sa zíde aj pri suveníroch s náboženskou tematikou. Krajiny, kde prevláda budhizmus, si spravidla prísne strážia, ako veľkého Budhu si domov odveziete. Pokiaľ nechce mať problémy, odporúčame sa vojsť do 15 centimetrov.

BRATISLAVA/Robert Ďurkáč
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Suveníry

Dôležité udalosti