Západ Európy bojuje s toxickou húsenicou, jej chĺpky môžu byť smrtiace

Hľadá sa Jimmy.
Hľadá sa Jimmy. Zdroj: Shutterstock.com

Správcovia parkov aj hasiči vyrazili do boja so všetkým, čo majú poruke.

Čoraz viac krajín Európy zápasí s nepríjemným škodcom, ktorý obsadzuje koruny dubov. Ide o takzvaného priadkovčeka dubového. Píše BBC.

S premnoženými húsenicami tohto druhu sa aktuálne boria v Nemecku, Belgicku a Holandsku. Chĺpky, ktoré majú po celom tele, sú jedovaté a pre človeka nebezpečné.

Môžu totiž vyvolať až smrteľné záchvaty. Prenášať sa môžu aj vetrom. Jednou z najviac postihnutých oblastí je Severné Porýnie-Vestfálsko, kde už museli uzavrieť niekoľko parkov i škôl.

V stromoch v ich blízkosti sa totiž už ukrýva obrovské množstvo toxických škodcov. Obľúbená záhrada v Dortmunde je zatvorená už takmer tri týždne.

"Tento rok je miera zamorenia veľmi intenzívna, podstatne viac ako vlani," hovorí manažér záhrady Fredenbaumpark Frank Dartsch. Ako tvrdí, húsenice obsadili takmer 500 stromov v parku, kde si tvoria hniezda zo sietí podobných tým pavúčím.

Správcovia parkov aj hasiči vyrazili do boja so všetkým, čo majú poruke. Vysokozdvižnými vozíkmi a žeriavmi sa dostanú do korún stromov, kde hniezda priadkovčeka vypaľujú, prípadne vysávajú.

Priadkovček dubový môže dorásť až do dĺžky dvoch-troch centimetrov. Na tele má až 700-tisíc pŕhlivých chĺpkov, ktoré môžu odpadnúť a následne sa prenášať vzduchom. Práve tie sú pre ľudí aj zvieratá toxické.

Chĺpky totiž obsahujú látku zvanú thaumetopoeín, ktorá spúšťa alergickú reakciu. Pacient následne môže trpieť vysokými horúčkami, kožnými vyrážkami či náhlou nevoľnosťou.

Môžu sa objaviť aj závraty a problémy s dýchaním. Predovšetkým pre astmatikov to môže byť smrteľné. Náchylné sú ale aj psy.

Odborníci však dodávajú, že situácia by sa mohla vyriešiť aj sama, keď sa húsenice zakuklia a vyliahnu sa z nich mory. Malo by sa tak stať zhruba o mesiac.

DORTMUND/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.