Influenceri sú na smiech: Zistili, že vo fotogenickom jazere riskovali životy

socha_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Horšie je, že teraz ich mnohí ľudia nasledujú.

Influenceri sú na smiech. Po tom, čo sa hromadne fotili v blankytne modrom jazere na Sibíri, sa ozvali ruské úrady. Tie ich varovali, že pre lajky na sociálnych sieťach riskovali život.

Scenéria ako stvorená pre Instagram. Vyzerá to ako tropický raj a pritom je to v Rusku. Jazero v Novosibirsku ale nemá lákavú farbu preto, že je na jeho dne biely piesok. Do modra ho sfarbil nebezpečný odpad z neďalekej uhoľnej elektrárne.

„Ak sa voda z jazera dostane do kontaktu s pokožkou alebo sa jej niekto nebodaj napije, môže prísť alergická reakcia, dokonca môžete mať popáleniny. Voda je nasýtená ťažkými kovmi a škodlivýmu látkami," vysvetlil enviromentalista Dmitrij Šachov.

Nikto z influencerov to zrejme nevedel. Stačilo, aby sa jeden z nich odfotil na blankytne modrom jazere a na sociálnej sieti prezradil, kde vlastne je a o pár dní neskôr vypuklo v tejto oblasti šialenstvo. K jazeru prišli stovky ľudí túžiacich po podobných fotkách, ktoré by im vyniesli tisíce lajkov.

Až keď sa trend rozšíril tak, že si ho všimli ruské úrady, ozvala sa energetická spoločnosť, ktorá prevádzkuje neďalekú elektráreň. Naliehavé stanovisko zverejnila, ako inak, na sociálnej sieti: „Neplávajte v nádrži na odpad! Tá voda je vysoko zásaditá, pretože sú v nej rozpustené vápenaté soli a oxidy kovov."

Niektorí ruskí Instagrameri následne priznali, že kúpeľ v jazere bol síce fotogenický, ale jeho následky už pomenej. Viacerí sa posťažovali na sčervenanú a svrbiacu kožu. Ani varovanie úradov, ani priznania influencerov ale nestačili na to, aby k jazeru ľudia prestali chodiť. Už sa v ňom síce nekúpu, ale fotia sa naďalej.

"Vyzerá to ako Maldivy. Nikdy som tam síce nebol a ani neviem, kde to je. Ale predstavujem si to presne takto," povedal jeden z turistov, čo sa na miesto prišiel odfotiť.

Sibírska energetická spoločnosť plánuje k jazeru v najbližších dňoch poslať strážnikov, ktorí k tyrkysovej vode už nikoho nepustia.


NOVOSIBIRSK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rusko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.