V prievidzskom obchode našli veľkého exotického chrobáka. Ujal sa ho zberateľ hmyzu

Braňo Deák ako študent.
Zdroj: TV Markíza

Pravdepodobne pricestoval v krabici s banánmi.

Ďalší z exotických chrobákov na Slovensku. Ako sa k nám dostal, sa môžeme len domnievať. Pekného jedinca našli v jednom z Prievidzských obchodov. Dnes už patrí tento juhoamerický exemplár zberateľovi hmyzu.

Pravdepodobne pricestoval v krabici s banánmi. "Mohol prísť so zásielkou banánov, preto lebo tento druh fúzačov u nás nežije. stopercentne," myslí si Pavol, zberateľ hmyzu.

"Tam to dokáže prežiť, lebo banány sa nesmú zmrazovať. Našli ho v jednej kancelárii. Sa tam túlal v noci, zrejme asi po stredisku, tak ho tam našla jedna vedúca," dodal Pavol.

Fúzače sú veľmi zaujímavé chrobáky. Vo svete ich existuje vyše 20-tisíc druhov, u nás niečo vyše 200. Chrobák, ktorého našli v Prievidzi, pravdepodobne pochádza z Južnej Ameriky. Má viac ako šesť centimetrov.

"Niektoré naozaj dosahujú veľké rozmery. Jeden z najväčších fúzačov je súčasne aj jedným z najväčších druhov hmyzu. Takisto sa vyskytuje v Južnej Amerike, Titans Giganteus, ten môže mať až 15 cm," vysvetlil Martin Suvák, entomológ z Botanickej záhrady UPJŠ Košice.

Tento druh hmyzu nepatrí medzi jedovaté či nebezpečné. No uhryznutie je bolestivé. Majú silné hryzadlá. 


PRIEVIDZA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme TN

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.