Vedci objavili fosíliu dávneho predátora, ktorý tvarom tela pripomína vesmírnu loď

profimedia-0461789417.jpg
Zdroj: reprofoto: YouTube

Morský predátor bol vo svojej dobe gigantom.

Kanadskí paleontológovia objavili nový druh živočícha, ktorý brázdil pradávne moria a oceány pred viac než 500 miliónmi rokov. Latinský názov tohto tvora znie Cambrocaster falcatus.

Išlo o morského predátora, ktorý na prvý pohľad zaujme svojím obrovským pancierom. Zo súčasných živočíchov sa najviac podobá na hrotnáča amerického. Na rozdiel od hrotnáčov však Falcatus disponoval veľkými klepetami s ostrými tŕňmi. Píše o tom portál sciencenews.org.

Fosíliu novoobjaveného druhu našli v nálezisku Burgess Shale v Britskej Kolumbii. Vedci zistili, že Cambrocaster falcatus podobne ako hrotnáče, sa zdržiaval prevažne v bahne na dne oceánov. Morský predátor dorastal do dĺžky 30 cm. V časoch, keď drvivá väčšina živočíchov mala miniatúrne rozmery, išlo o obra.

Zdroj: shutterstock/Natalya Chernyavskaya

„Keď náš tím v roku 2014 objavil prvú fosíliu, nevedeli sme, čo si o nej máme myslieť. Dali sme jej pracovný názov „vesmírna loď". Trvalo nám niekoľko rokov, kým sme tohto tvora kúsok po kúsku poskladali z rôznych častí a konečne sme mohli vidieť, ako presne vyzeral, keď ešte žil," vysvetlil Joseph Moysiuk, paleontológ z Royal Ontario Museum.

Zdroj: Profimedia.sk

Prvá časť latinského názvu „Cambrocaster" označuje obdobie, v ktorom žil - teda Kambrium (medzi 542 mil. rokmi a koncom pred 488,3 mil. rokmi) a Falcatus odkazuje na názov vesmírnej lode Millennium Falcon z filmovej série Star Wars.

Spomínané nálezisko Burgess Shale sa vyznačuje tým, že miestne fosílie sú veľmi dobre uchované. Existuje viacero teórií, prečo to tak je. Najpravdepodobnejšie sa javí verzia, že za to môžu pradávne zosuvy bahna, ktoré zakonzervovali všetko, čo im prišlo do cesty.

Fosílie pradávnych živočíchov sú natoľko zachované, že vedci dokážu skúmať obsah ich žalúdkov.

OTTAWA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Fosílie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.