Na Slovensku sa vyskytujú nové druhy húb, medzi nimi jedovatá bedľa

tunel_tvnoviny.mp4
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Nečakaný nález udivil aj skúsených hubárov.

V lesoch nerastú len dubáky a plávky, ale aj huby, ktoré by sme u nás ešte pred pár rokmi vôbec nenašli. Nečakaný nález udivil aj skúsených hubárov.

Huba ako z inej galaxie. Pri prechádzke blízko Hlohovca udrelo čudo do očí Máriovi Krajčovičovi. Tú istú hubu, lenže o 100 kilometrov ďalej, objavil na záhrade so svojimi vnúčencami aj Viliam Filip.

Mykológ vysvetľuje, že ide o lesklokôrovku obyčajnú. Vo svete je známa pod názvom "rejši". „Ide o hubu, ktorá sa už zhruba 4-tisíc rokov využíva vo východnej Ázii ako veľmi liečivá huba, dokonca pod menom huba nesmrteľnosti," vysvetľuje Vladimír Kunca z Fakulty ekológie a enviromentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene.

Lesklokôrovka je síce na Slovensku ojedinelá, no nie neznáma. Úplne novou hubou u nás je ale napríklad hríb špinavoružový alebo kvetovec archerov. Ten pripomína malú červenú chobotnicu.

Nové druhy húb v našich lesoch nemusia byť vždy také, ktoré vidíme prvýkrát v živote. Patrí medzi ne napríklad aj vzdialená príbuzná dobre známej bedle vysokej.

Bedľa červenejúca záhradná sa k nám dostala z Balkánu. Dokonca už spôsobila niekoľko otráv. „V prvom rade patrí medzi červenejúce bedle, čiže po poranení dužina intenzívne červenie. Zároveň sa vyskytuje v blízkosti ľudských obydlí a výzorom je podstatne menšia a mäsitejšia, čiže hrubšia," doplnil Kunca.

Paralela s inváznymi rastlinami či hmyzom, ktorým u nás chýba prirodzený nepriateľ, vraj nie je namieste. O slovenské dubáky sa tak nemusíme báť.

Viac v reportáži Ľuba Fronka


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ľubo Fronko

Dôležité udalosti