Ako veľmi obklopuje Zem a naše zdravie plast? Výskum preukázal šokujúce zistenie

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Častice sa nachádzali vo viac ako 90 percentách vzoriek, ktoré skúmal pod mikroskopom.

Vzorky dažďa z amerických Skalnatých vrchov obsahujú rôznofarebné vlákna mikroplastov. Informuje o tom The Guardian s odvolaním sa na výskum agentúry United States Geological Survey.

Chemik Gregory Wetherbee pôvodne chcel pri vzorkách dažďa skúmať, ako veľmi bola voda znečistená dusíkom. „Očakával som, že prevažne uvidím častice pôdy a minerálov," hovorí Wetherbee.

Mýlil sa. Vo vode našiel rôznofarebné mikroplastové vlákna, guličky a črepiny. Častice sa nachádzali vo viac ako 90 percentách vzoriek, ktoré skúmal pod mikroskopom.

Najčastejšie sa vo vzorkách objavovali modré mikroplasty, nasledovali červené, strieborné alebo fialové.

„Výsledky sú čisto náhodné," poznamenal vedec s dôvetkom, že zistenie nekorešponduje s nedávnou štúdiou, ktorá našla mikroplasty v Pyrenejach. Wetherbee sa domnieva, že plastové častice by mohli s vetrom cestovať stovky, možno aj tisíce kilometrov.

„Myslím, že najdôležitejším výsledkom je, že môžeme americkej verejnosti povedať, že tam je viac plastov, ako môžeme vidieť len ľudským okom," povedal Wetherbee. „Sú v daždi, ale aj v snehu," spresnil.

Jeho kolegyňa Sherri Masonová sa domnieva, že hlavným zdrojom mikroplastov v prírode je odpad. Viac ako 90 percent plastového odpadu sa pritom dá recyklovať. Pri pomalom rozklade sa následne rozpadá na čoraz menšie kúsky.

„Plastové vlákna sa tiež odlomia z vášho oblečenia zakaždým, keď ho vyperiete," dodala Masonová s tým, že plastové častice sú tiež vedľajšími produktmi rôznych priemyslových procesov.

„Je nemožné vystopovať, odkiaľ presne jednotlivé malé kúsky pochádzajú," dodala Masonová s tým, že ale takmer hocičo, čo je vyrobené z plastu, by mohlo byť zdrojom týchto mikročastíc v atmosfére.

WASHINGTON/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme USA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.