Facebook oznámil dlhoočakávanú funkciu, viacerým z nás ušetrí nervy

Ilustračná snímka - asistenčný pes
Ilustračná snímka - asistenčný pes Zdroj: TASR/AP

Na Slovensku si však na ňu ešte istý čas budeme musieť počkať.

Po viac ako roku zakladateľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg oznámil, že spoločnosť vyvinula nástroj, ktorý pomôže užívateľom vymazať históriu prehliadania. Píše CNN.

Konkrétne ide o dáta z aplikácií a webstránok, ktoré však užívateľ Facebooku nebude môcť úplne odstrániť. Má skôr ísť o selekciu informácií od svojho účtu.

V dôsledku toho Facebook nebude vedieť, ktoré webové stránky užívateľ navštívil alebo čo na nich robil. Dáta však na Facebooku budú stále jestvovať bez konkrétnej identifikácie.

V praxi to znamená, že v novinkách sa vám už nebudú zobrazovať reklamy a webové stránky, ktoré ste navštívili, prípadne odkazy na konkrétne produkty.

Facebook po prvýkrát oznámil vytvoriť túto funkciu v máji 2018 po tom, čo sa konzultačná firma Cambridge Analytica dostala do centra pozornosti kvôli obvineniu, že neoprávnene získala osobné dáta desiatok miliónov užívateľov na Facebooku.

Spoločnosť spočiatku uviedla, že vytvorenie tohto nástroja bude trvať „niekoľko mesiacov", napokon to bolo o čosi dlhšie. Odôvodnili to tým, že sa snažia prepracovať systémy a prehodnotiť, ako spracovávať užívateľské dáta.

Ak sa potešili tejto správe, asi zostanete sklamaní. Funkcia s názvom „Off-Facebook Activity" je zatiaľ dostupná len užívateľom v Írsku, Južnej Kórei a v Španielsku. Počas nasledujúcich mesiacov sa bude postupne rozširovať do celého sveta.

Analytička sociálnych médií Jasmine Enbergová uviedla, že tento krok je snahou spoločnosti o väčšiu prehľadnosť. Zároveň to považuje za spôsob, ako zostať o krok vpred pred globálnymi regulátormi, ktoré zakazujú spoločnostiam rôznymi spôsobmi cieliť reklamu.

BRATISLAVA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Funkcia

Dôležité udalosti