Vedci vyvinuli nový krvný test. Ten odhalí, či do 10 rokov zomriete

Piotr Wozniak-Starak s manželkou
Piotr Wozniak-Starak s manželkou Zdroj: Shutterstock.com

Pri vývoji tohto testu vedci analyzovali 44 168 respondentov.

Veľkú časť z nás zrejme zaujíma, kedy nastane náš čas. Ak to chcete vedieť, možno k tomu pomôže táto nová informácia. Píše Mirror.

Vedci z nemeckého Inštitútu Maxa Plancka pre biológiu starnutia vyvinuli nový krvný test, ktorý dokáže predpovedať, či počas nasledujúceho desaťročia zomriete.

Test spočíva v biomarkeroch v krvi spojených s rôznymi faktormi, ktoré, ako sa zdá, ovplyvňujú riziko smrti.

Pri vývoji tohto testu vedci analyzovali 44 168 respondentov vo veku 18 až 109, z nich viac ako päť a pol tisíca počas testovania zomrelo.

Analýza krvi odhalila 14 biomarkerov, ktoré súviseli so zvýšeným rizikom úmrtia. Šlo o rôzne faktory ako imunita, cirkulujúci tuk, zápal či kontrola glukózy.

Znamená to, že v budúcnosti by vzorky vašej krvi mohli analyzovať na potenciálnu prítomnosť týchto biomarkerov. Vďaka nim by sa mohlo dať zistiť, kedy zomriete.

Vedúci štúdie Joris Deelen vysvetlil: „Predpovedať úmrtie v horizonte piatich či desiatich rokov prostredníctvom biomarkerov a pohlavia je lepšie ako formou bežných rizikových faktorov," hovorí.

Na to, aby sa takýto test mohol konať aj u bežných pacientov, však najskôr bude potrebný ďalší výskum, s čím sa stotožňuje aj výskumníčka Amanda Heslegraveová.

„Hoci táto štúdia ukazuje, že tento typ profilovania môže byť užitočný, je potrebné uskutočniť ďalšie výskumy, ktoré následne dopomôžu, aby sa takéto testovanie mohlo robiť bežne. Ide o veľký krok vpred, ale nie ešte úplne pripravený," myslí si.

Biomarker je látka, ktorá reprodukovateľne odráža biologické, v medicíne najmä chorobné stavy či náchylnosť k ním.

BRATISLAVA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Test

Dôležité udalosti