Sojuzu s humanoidným robotom sa zatiaľ nepodarilo automaticky spojiť s ISS

Medzinárodná vesmírna stanica.
Medzinárodná vesmírna stanica. Zdroj: TASR/AP

Ďalší pokus bude v nedeľu, informovala ruská vesmírna agentúra Roskosmos.

Nepilotovanej kozmickej lodi Sojuz MS-14 s ruským humanoidným robotom na palube sa v sobotu nepodarilo spojiť s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS), ako sa to malo podľa plánu uskutočniť. Ďalší pokus bude v nedeľu, informovala ruská vesmírna agentúra Roskosmos.

Neúspech manévru bol spôsobený problémami v spojovacom systéme, uviedol Roskosmos bez udania vysvetľujúcich podrobností. Samotná vesmírna stanica ISS a jej šesťčlenná posádka je však v bezpečí.

Štátna tlačová agentúra TASS citovala šéfa Roskosmosu Dmitrija Rogozina, ktorý spresnil, že Sojuz sa s ISS opäť pokúsi spojiť v nedeľu.

Kapsula Sojuz MS-14 s androidným robotom životnej veľkosti Skybot F-850, ktorý dostal meno Fedor, odštartovala z kazašského kozmodrómu Bajkonur vo štvrtok tento týždeň.
Do kozmu ju k Medzinárodnej vesmírnej stanici vyniesla nosná raketa Sojuz-2. Tá má do budúcnosti nahradiť zariadenie Sojuz-FG, ktoré dopravovalo medzinárodné posádky na ISS od roku 2002.

Meno humanoidného robota Fedor je skratkou anglického výrazu Final Experimental Demonstration Object Research. Na palube ISS má podľa plánov zostať vyše týždňa, pôvodný termín bol do 7. septembra.
MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Iss

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.