Ázijská krajina oznámila, kde postaví nové hlavné mesto

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Zdroj: pu.go.id

Dôvodom je, že pôvodné sa potápa.

Indonézsky prezident Joko Widodo v pondelok (26. 8.) oznámil lokalitu nového hlavného mesta tejto juhoázijskej krajiny, ktoré nahradí potápajúcu sa a dopravou preťaženú Jakartu.

Nové administratívne centrum Indonézie bude vybudované v zalesnenej oblasti rozprestierajúcej sa na hranici okresov Kutai Kartanegara a Penajam Paser Utara v provincii Východný Kalimantan, neďaleko mesta Balikpapan.

"Táto lokalita je strategická, pretože sa nachádza v strede Indonézie," povedal prezident, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Podľa jeho slov je tu minimálne riziko prírodných katastrof, ako sú záplavy, zemetrasenia, vlny cunami či sopečné erupcie. Pracovná verzia zákona o novej indonézskej metropole bude predložená v parlamente v utorok, dodal Widodo s tým, že Jakarta "praská vo švíkoch" vzhľadom na svoj štatút administratívneho i komerčného strediska krajiny, ako aj ostrova Jáva.

Vláda hodlá spustiť sťahovanie hlavného mesta do roku 2024, na konci Widodovho druhého päťročného funkčného obdobia v úrade prezidenta. Činitelia oznámili, že presun metropoly bude stáť odhadovaných 33 miliárd dolárov. Financovanie bude zahŕňať povolenie pre developerov, aby v Jakarte spravovali majetok vo vlastníctve vlády výmenou za pomoc pri výstavbe nového hlavného mesta.


JAKARTA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Jakarta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.