Delfinárium čelí kritike za smrť delfínieho mlaďaťa, ktoré zahynulo priamo počas predstavenia

Ukrajinec prekročil hranicu na lietajúcom stroji
Zdroj: shutterstock/Jaroslav Moravčík

Vedenie zariadenia sa bráni a odmieta, že by delfín zomrel počas predstavenia.

Delfinárium v bulharskom meste Varna sa stalo terčom kritiky po náhlom uhynutí nedávno narodeného delfína, ktorého vraj nútili robiť triky. Mláďa morského cicavca podľa svedkov skolabovalo priamo počas predstavenia pred zrakmi návštevníkov delfinária. S odvolaním sa na bulharské médiá o tom píše portál BBC.

Hovorca mimovládnej organizácie Four Paws Javor Gečev uviedol, že nešlo o prvý takýto prípad. V spomínanom delfináriu podľa neho za ostatných päť rokov uhynuli už štyri delfíny a jeden tuleň. V porovnaní s inými zariadeniami tohto typu je to podľa Gečeva veľa a dokazuje to, že vo Varne nevytvorili dostatočné podmienky pre chov morských cicavcov.


Vedenie kritizovaného zariadenia poprelo, že mláďa delfína zomrelo počas predstavenia. Viacero svedkov však tvrdí opak. Biológ Cvetan Stanev, ktorý pracuje v delfináriu trvá na tom, že matku s novonarodeným delfínom od ostatných oddelili.

„Nemôžete oddeliť mláďa od matky tak krátko po narodení. Toto môžete urobiť až po šiestich mesiacoch. V našom delfináriu sa nikdy nestalo, že by súčasťou šou bol delfín, ktorý má iba 6 dní!," zdôraznil biológ a dodal, že podľa štatistík majú delfíny žijúce v zajatí 50 až 75-percentnú šancu prežiť prvý rok od narodenia.

Jeho tvrdenie však spochybnili aj ľudia, ktorí vraj videli mŕtveho delfína z kaviarne v areáli delfinária. Bulharské úrady už začali vyšetrovanie pre podozrenie z týrania zvierat.

VARNA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.