Nástrahy "sharentingu": Zdieľanie fotografií detí môže mať aj temnú stránku

Jedna z učiteliek.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Témou zverejňovania fotografií detí sa začali zaoberať aj známe tváre.

Sociálne siete sa stali výkladnou skriňou novej generácie detí. Aj slovenskí rodičia si zvykli zdieľať takmer všetko, čo so životom ich potomkov súvisí.

„Prieskum ukázal, že 81 percent Slovákov rodičov ukazuje svoje deti na internete v akýchkoľvek pozíciách a z toho 99 percent ukazuje aj ich tvár," hovorí Števo Modrič, špecialista na komunikáciu značiek.

Sharentnig, ako sa nový fenomén zdieľania fotografií detí nazýva, môže mať aj temnú stránku. Podľa špecialistu na digitálnu bezpečnosť Ondreja Kuboviča môže dôjsť k ich zneužitiu.

Fotografie idú podľa neho na odbyt aj na darkweboch. Okrem toho upozorňuje aj na takzvané súkromné profily.

Témou zverejňovania fotografií detí sa začali zaoberať aj známe tváre, ktoré sa rozhodli podporiť iniciatívu za ich nezdieľanie.

Advokát Peter Šimo tvrdí, že k porušovaniu súkromia by z právneho hľadiska došlo vtedy, ak by to bolo bez súhlasu rodiča, teda zákonného zástupcu dieťaťa.

Deti sa tak musia v tomto spoľahnúť na svojich rodičov. Môže sa však stať, že keď dospejú, zistia, že aj keď nechcú, ich život je zmapovaný na sociálnej sieti.

Podľa Šima má právo na vymazanie informácií každý dospelý človek. Informácie či fotografie by už tak nemali byť ďalej k dispozícii.

Z technického hľadiska je však podľa neho stále otázne, či je takéto vymazanie naozaj spoľahlivé a či fotografie predsa len neostanú v online priestore.

Viac v reportáži Lucie Hlaváčkovej


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti