Od Antarktídy sa odlomil ľadovec väčší ako štyri Bratislavy

Migrant vylieza z podvozku.
Zdroj: Profimedia

Ide o prvé významné delenie sa ľadovca od 60. rokov 20. storočia.

Z Ameryho šelfového ľadovca na východe Antarktídy sa na konci septembra oddelila ľadová kryha s rozlohou 1 636 kilometrov štvorcových. Tým z Ameryho vznikol najväčší ľadovec za posledné polstoročie, uviedla BBC. Vedci ale prišli s teóriou, že za to nemôže globálne otepľovanie.

Kryha, ktorá sa odlomila od ľadovca, dostala oficiálny názov D-28. Ulomený kus meria približne 50-krát 30 kilometrov. Odhadovaná hmotnosť ľadu je 315 miliárd ton. Bude trvať roky, kým sa rozpadne a úplne roztopí. Odtrhnutá časť ľadovca by nemala mať vplyv na hladiny morí.

Ameryho šelfový ľadovec má rozlohu okolo 60-tisíc kilometrov štvorcových, je tretím najväčším v Antarktíde. Podľa vedcov oceánska voda preniká až 550 kilometrov pod ľadovec.

Ide o prvé významné delenie sa ľadovca od 60. rokov 20. storočia. Odborníci veria, že v tomto prípade nejde o dôsledok klimatických zmien. Má to byť prirodzený jav.

„Je to súčasť normálneho cyklu ľadovcového šelfu. Priemerne každých 60 až 70 rokov nastane odrhnutie sa," uvádzajú vedci.

USA/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ľadovec

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.