Banksy opäť zabodoval: Jeho obraz opíc v parlamente rekordne vydražili

Banksy sa tak stal jedným z najdrahších umelcov na svete.

Jedno z najznámejších diel slávneho tajomného tvorcu Banksyho - olejomaľbu, na ktorej je zachytené zasadnutia britského parlamentu, kde namiesto ľudí rokujú šimpanzy - vydražili vo štvrtok na aukcii v Londýne za rekordnú sumu 9,9 milióna libier (11,1 milióna eur). Informoval o tom v piatok nemecký denník Die Zeit.

Ako uviedla aukčná spoločnosť Sotheby's, počas 13-minútovej dražby sa cena za Banksyho obraz z roku 2009 s názvom Devolved Parliament (decentralizovaný parlament) prudko zvyšovala. Aukčný dom hodnotu diela odhadoval na 1,5 - 2 milióny libier. Suma, ktorú zaplatil anonymný kupec, je najvyššia, za akú bolo doposiaľ Banksyho dielo predané. Banksy sa tak stal jedným z najdrahších umelcov na svete.

Na aktuálnosti získal tento satirický obraz v posledných týždňoch najmä pre vášnivé debaty o odchode Británie z Európskej únie, ktoré vedie v parlamente premiér Boris Johnson.

"To, čo sme videli v Dolnej snemovni počas uplynulých týždňov a mesiacov, sa stalo každodennou telenovelou," povedal Alex Branczik z aukčného domu Sotheby's. Banksy podľa neho v tomto diele zobrazil úpadok najstaršej parlamentnej demokracie na svete, ktorá sa vracia ku "kmeňovému, animálnemu správaniu".

Obraz bol opätovne vystavený v marci tohto roku v umeleckom múzeu v Banksyho rodnom meste Bristol. Pôvodný termín brexitu bol totiž stanovený na 29. marec a obraz bol narážkou práve na aktuálne udalosti v britskej politike. Pri tejto príležitosti bolo dielo s pôvodným názvom Question Time (Hodina otázok) premenované na Devolved Parliament.

LONDÝN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Umelec

Dôležité udalosti