Americký lekár je otcom 17 detí. Až doteraz pritom o žiadnych potomkoch nevedel

Daroval spermie na výskum, no použili ich na niečo iné.

Americký lekár je otcom 17- tich detí. Až doteraz pritom o žiadnych potomkoch nevedel. V minulosti totiž daroval spermie na výskum na klinike, od ktorej teraz žiada niekoľko miliónové odškodné.

Chcel pomôcť a teraz sa trápi. Americký lekár daroval spermie ešte ako študent v roku 1989. Na klinike pre asistovanú reprodukciu v Oregone mu povedali, že môže mať maximálne 5 detí, ktorú budú žiť ďaleko od neho.

"Lekári mi sľúbili, že môj biologický materiál využijú prioritne na výskum. A ak sa narodí živé dieťa, bude to výlučne na východoamerickom pobreží, aby nevznikli možné problémy," hovorí lekár Bryce Cleary.

Tie sa objavili až po vyše 20-tich rokoch. Jedna z jeho biologických dcér prišla podporiť svojho otca a posadila sa pred novinárov.

"Úplne rozumiem, že môj biologický otec je frustrovaný. Má ťažké obdobie a ja som takisto šokovaná. Až do svojich 20-tich rokov som nevedela, že moja mama využila darované spermie," uviedla Allysen Allee

Lekár až neskôr zistil, že väčšina zo 17-tich detí žije takisto v Oregone. Jeho deti ho väčšinou samé vyhľadali a niektoré chodili do rovnakej školy. Šokovaný lekár tvrdí, že sa stal obeťou podvodu a od kliniky chce odškodné. Žiada 5 miliónov dolárov.

"Klamali ma zavádzali. Svojimi činmi spôsobili nenapraviteľnú škodu. Pevne verím, že po tomto mojom zmedializovanom prípade nebudú v budúcnosti poškodení žiadni darcovia ani rodiny," pokračuje lekár Bryce Cleary.

Ďalším problémom je prezradenie identity, keďže darcovstvo je anonymné. Jeho potomkovia sa mali o biologickom otcovi dozvedieť od inej organizácie, ktorej lekár neskôr poskytol DNA. Prečo však spoločnosť prezradila osobné údaje darcu nie je jasné.

"Viem, že by som nemal byť za svoje deti zodpovedný, ale potom by som nemohol byť lekárom. Pri svojej práci mám morálnu zodpovednosť za to, čo sa stane," dodáva lekár Bryce Cleary.

Najhoršie znáša celú situáciu lekárova manželka. Spolu majú ešte troch synov a jednu adoptovanú dcéru. Darca tvrdí, že keď sa dozvedel o ďalších potomkoch zostal v šoku a teraz má psychické problémy. Nikto mu totiž nezaručuje, že detí nemôže byť aj viac.


NEW YORK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.