Vedcom sa podarilo namerať najrýchlejšieho mravca. Hodnota ich šokovala

Objav sa podaril výskumnému tímu z univerzity v Ulme.

Vedcom sa podarilo zaznamenať rýchlosť najrýchlejšieho mravca na svete. Žije na Sahare a je schopný za sekundu uraziť až 108-násobok dĺžky svojho tela. Píše CNN.

Objav sa podaril výskumnému tímu okolo profesora Haralda Wolfa z univerzity v nemeckom Ulme.

Zistili, že saharský strieborný mravec (po latinsky Cataglyphis bombycina) môže vďaka rýchlofrekvenčným krokom dosiahnuť rýchlosť až 0,85 metrov za sekundu.

Wolf konštatoval, že výsledky výskumu celý tím, takpovediac, šokovali. „Nemali sme potuchy, že vedia chodiť až takto rýchlo. Všetkých nás to prekvapilo, keďže v porovnaní s podobným mravcom - Cataglyphis fortis - má podstatne kratšie nohy.

Hoci príčinu jeho neobvyklej rýchlosti sa im ešte zistiť nepodarilo, domnievajú sa, že za tým môže byť práve dĺžka nôh. „Môžu ich lepšie zosynchronizovať. Majú totiž silné dopady na piesok. Vďaka tomu sa nezaboria do piesku," domnieva sa Wolf.

Strieborná farba im podľa neho môže pomáhať tlmiť až 60-stupňové horúčavy, keďže lesklá pokožka odráža slnečné svetlo a infračervené žiarenie. To im dopomáha udržovať si nízku telesnú teplotu.

Hoci je tento mravec najrýchlejším z pohľadu prejdenej vzdialenosti za sekundu, vzhľadom na dĺžku tela na Sahare, sú aj lepší borci.

Svižník, podkategória chrobáka, prejde až 171-násobok. Stále to je nič oproti kalifornskému pobrežnému roztočovi. Ten prejde za sekundu až 377-násobok svojej dĺžky.

ULM/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nemecko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.