Na dne pretrhnutej priehrady v ruskom Krasnojarskom kraji našli zlatý poklad

Bohuslav Lenghardt.
Zdroj: TASR/Russian Ministry of Emergency Situations press service via

Za najpravdepodobnejšiu príčinu nešťastia vyšetrovatelia považujú nerešpektovanie postupu pri ťažbe zlata.

Sobotňajšie nešťastie v ruskom Krasnojarskom kraji má nečakanú dohru. Po pretrhnutí hrádzí našli v jednom zo zatopených objektov trezor s 18 kilogramami zlata. To zrejme pochádza z dolov, ktorých súčasťou bola aj pretrhnutá priehrada. Informoval o tom portál Russia Today.

Zlato bolo uložené v 14 zapečatených kontajneroch. Ako sa trezor do objektu dostal a prečo ho pred napustením nádrže neodviezli, je predmetom vyšetrovania. Zlato bude použité na odškodnenie rodín obetí, ktoré zahynuli po pretrhnutí hrádze.

K tragédii došlo v sobotu ráno. Ako spresnila agentúra Interfax, najprv sa pretrhla najvyššie položená z priehrad a po nej sa pod tlakom valiaceho sa prúdu vody zrútili aj ďalšie štyri hrádze kaskády.

Voda následne zaplavila dve ubytovne. Zahynulo najmenej 13 ľudí. Podľa najnovších informácií zranenia utrpelo 44 ľudí. Stav deviatich z nich označujú lekári za ťažký, dodal Interfax.

Za najpravdepodobnejšiu príčinu nešťastia vyšetrovatelia považujú nerešpektovanie postupu pri ťažbe zlata, ako aj porušenie ďalších predpisov. V súvislosti s tragédiou boli zadržané tri osoby: ide o riaditeľa ťažobnej spoločnosti Sisim, manažéra daného ťažobného úseku a banského majstra, informovala agentúra Interfax.

Z výsluchov zadržaných vyplynulo, že banský majster, ktorého pracovné povinnosti zahŕňajú organizovanie prác na danom úseku, nemá potrebné vzdelanie. Manažér daného úseku zasa vyšetrovateľa informoval, že si uvedomoval riziko, ktoré predstavoval fakt, že ubytovne boli postavené v záplavovej oblasti.

MOSKVA/TASR, kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poklad

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.