Záhada v anglickej dedine: V uliciach sa objavujú zväzky bankoviek

Na archívnej snímke Patrik V. a Marián Gaál.
Zdroj: Profimedia.sk

Poctiví nálezcovia peniaze vždy prinesú na políciu.

Britská dedinka Blackhall Colliery, ktorá sa v minulosti zviditeľnila, keď sa jej pláž objavila vo filme Zastavte Cartera z roku 1971, zápasí rovnako ako mnohé ďalšie bývalé banské dediny na severovýchode Anglicka s ekonomickými ťažkosťami. V ostatnom čase sa však na jej uliciach objavujú záhadné zväzky bankoviek, informovala v stredu agentúra AFP.

Polícia grófstva Durham, v ktorom dedina leží, uviedla, že na uliciach za ostatných päť rokov našli 13 takýchto zväzkov. V každom z nich bolo 2000 libier v 20 librových bankovkách, takže ich celková hodnota dosahuje 26 000 libier (30 300 eur).

"Tieto zväzky sú vždy ponechané na voľnom priestranstve, ako napríklad na chodníkoch, kde ich objavia náhodní okoloidúci, ktorí ich odovzdajú úradom," povedal detektív John Forster.


Zatiaľ posledný zväzok bankoviek objavili v pondelok. Išlo pritom už o štvrtý takýto nález v tomto roku.

Detektív Forster uviedol, že vyšetrovanie prípadu dosiaľ nijakú odpoveď neprinieslo, obyvateľov Blackhall Colliery však pochválil za to, akého "neuveriteľného komunitného ducha" prejavili, keď nájdené bankovky odovzdali. Viaceré britské médiá v súvislosti s týmto javom dedinu označili za najpoctivejšie miesto v Británii.

Samotní dedinčania pre denník The Guardian vyjadrili špekulácie, že záhadný darca by mohol byť "jedným z utajených milionárov", či dokonca akými miestnym Santa Clausom.

Dedina Blackhall Colliery zápasí s ekonomickými ťažkosťami, podobne ako aj iné bývalé banské oblasti, už od 80. rokov minulého storočia, keď v nej ukončili ťažbu uhlia.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dedina

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.