Test odhalil zaujímavý fakt: Vrana dôvtipná je taká šikovná ako malé dieťa

albansko.mp4
Zdroj: Dmitry Taranets/shutterstock.com

Vedci experimentovali s deviatimi vranami a 61 deťmi.

Vrana dôvtipná, či vrana novokaledonská. Tento endemický druh z krkavcovitého rodu, ktorý žije v Novej Kaledónii v Pacifiku, opäť preukázal svoju inteligenciu. Vedci ho najnovšie podrobili tzv. Marshmallowmu testu.

Experiment zo 60. rokov posudzuje u detí mieru sebaovládania - teda, či dokážu vyčkať určitý časový úsek a znásobiť tak odmenu v podobe sladkých pochúťok. Zo psychologického hľadiska dokážu týmto testom prejsť deti od troch do piatich rokov. Teraz ním prešli aj tieto vrany.

Vedci experimentovali s deviatimi vranami a 61 deťmi. Zvieratám však nemohli povedať „Počkaj päť minút, a dostaneš toho viac." Marshmallow test si však upravili. Stačil im časovač, otáčajúci sa tanier a priehľadné sklo.

Deti boli však v niečom lepšie ako vrany

Vedci položili na tanier dve dobroty - pre deti malé či veľké farebné nálepky, pre vrany kúsky jablka či mäsa. Jedna položka bola dostupná hneď, tá lepšia alebo väčšie množstvo tej pôvodnej však bol na tej strane taniere, ktorý k pozorovateľom otočili neskôr. Zaujímavé však je, že deti a aj vrany si v teste zvolili tzv. vyčkávaciu stratégiu.

"To dokazuje, že vrany, rovnako ako deti, boli ochotné čakať a potlačiť prirodzené nutkanie na okamžitú spotrebu, pretože chceli lepšiu odmenu. Nielen ukojiť hlad," napísali psychológovia v štúdii publikovanej v časopie Animal Cognition .

Vedci zašli aj ďalej a test si upravili. A to tak, že skryli druhú odmenu na tanieri. Tu však boli na tom lepšie deti a podľa vedcov to však bolo dané plachosťou vrán. Keď dávali odmeny na tanier, vrany sa báli, odleteli o kus ďalej a nevideli tak, že tam je nejaká druhá odmena. Naopak, deti sa okolo vedcov zvedavo obšmietali a zazreli tak skrytú odmenu.

Zdroj: media.springernature.com

Vrana dôvtipná je mimoriadne šikovným vtákom, ktorý dokáže napríklad vytvárať nástroje. Vie si napr. vyrobiť hák. A touto schopnosťou nedisponujú ani šimpanzy. Tento druh prešiel už skôr radom kognitívnych (pozn. poznávacích) testov, ktoré dokázali jeho mimoriadnu inteligenciu, cituje štúdiu portál e15.cz

Naopak, je dôležité povedať, že tieto operence zatiaľ nezvládajú tzv. zrkadlový test vlastného sebauvedomenia. Prvýkrát ho v 70. rokoch urobil vykonal psychológ Gordon Gallup. Šimpanzom natrel tvár farbou a dal ich do miestnosti so zrkadlom. Primáty pozorovlai škvrny so zaujatím, dotýkali sa ich a skúmali svoje zafarbené prsty.

A pred pár rokmi vedci zverejnili video, ktoré zachytáva vranu kaledonskú ako používa paličku.

 

Zdroj: youtube/New Scientist

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inteligencia

Dôležité udalosti