Omrzliny, hlad a absolútna tma: Expedícia svetoznámeho dobrodruha sa zmenila na drámu

Mike Horn má za sebou viacero extrémnych výprav. Priznal, že táto zrejme bola najnáročnejšia.

Svetoznámy juhoafrický dobrodruh Mike Horn spolu so svojim partnerom Nórom Boergem Ouslandom úspešne dokončili extrémne náročnú výpravu naprieč Severným ľadovým oceánom.

Trasu dlhú 1800 kilometrov prešli iba s pomocou lyží a nafukovacích člnov. Všetky zásoby za sebou ťahali na saniach. Cieľom výpravy bolo zozbierať informácie o roztápajúcich sa arktických ľadovcoch. Podmienky boli veľmi náročné a dvojica sa borila s mnohými prekážkami, čo malo za následok nebezpečné zdržanie. Hornovi s Boergem hrozilo, že im dôjdu zásoby jedla. Píše o tom portál BBC.

Najviac si vytrpel Horn, ktorý utrpel omrzliny po páde do ľadového jazierka. Odniesol si to najmä nos a prsty na rukách.

Veľké problémy výprave spôsoboval aj pohyb ľadových krýh a kolísajúca teplota, ktorá sa pohybovala v rozmedzí od -40 do + 2 stupňov Celzia.

Ľad bol na mnohých miestach veľmi tenký a museli tak robiť veľké obchádzky. Viackrát sa stalo, že pohybujúce ľadové plochy ich vrátili späť a ich cesta sa tak nebezpečne naťahovala.

Keď už mali zásoby jedla iba na pár dní a cieľ výpravy, súostrovie Špicbergy, bol ešte ďaleko, rozhodli sa cez satelitný telefón požiadať o pomoc.

Záchranu vrtuľníkom odmietli, v oblasti sa však nachádzal nórsky ľadoborec, z ktorého im so zásobami jedla išli naproti dvaja členovia posádky. Obidve skupiny koordinoval cez satelitný telefón organizátor expedície Lars Ebbesen.

Horn aj Boerge už boli na pokraji síl, keď v diaľke zbadali svetlo z čeloviek záchrancov. Bola to pre nich obrovská úľava a zmohli sa iba na radostné vzlykanie. Štvorica sa následne nalodila na ľadoborec Lance, z ktorého dobrodruhovia prestúpili na veľkú výskumnú loď Pangea. Tá ich mala vysadiť v prístave na Špicbergoch.

Horn, ktorý má za sebou viacero extrémnych výprav, priznal, že táto zrejme bola najnáročnejšia. V minulosti už zdolal rieku Amazonku na krátkej surfovej doske. Najviac sa preslávil, keď úplne sám počas 17 mesiacov prešiel pešo po rovníku okolo celého sveta (2001), neskôr podnikol aj výpravu na Severný pól, na ktorej mu tiež robil spoločnosť Nór Ousland (2006).

LONGYEARBYEN/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Arktída

Dôležité udalosti