Voľby čakajú Slovensko aj USA. Pozrite si top udalosti tohto roka doma i vo svete

Vizualizácia novej autobusovej stanice Nivy.
Zdroj: Shutterstock.com/Oleksiy Mark

Čaká nás rok dôležitých politických i športových udalostí.

Rok 2020 prinesie mnoho dôležitých udalostí nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pripravili sme pre vás zoznam tých najdôležitejších.

Slovensko

Parlamentné voľby. Odborníci ale aj politici hovoria, že tento rok nás čakajú najdôležitejšie voľby v dejinách samostatného Slovenska. Nový parlament si budeme voliť 29. februára a budú to prvé parlamentné voľby od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorá vyvolala obrovskú vlnu protestov po celej krajine a museli odstúpiť Robert Fico, Robert Kaliňák či policajný prezident Tibor Gašpar.

Prezidentka Zuzana Čaputová však nevylučuje, že voľby môžu skončiť úradníckou vládou či predčasnými voľbami.

Padne rozsudok v kauze zmenky. Tento rok bude zrejme prelomový aj pre Mariana Kočnera, ktorý je obžalovaný z falšovania miliónových zmeniek, ale aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka. 

Práve kauza zmenky je už na konci a tento rok Špecializovaný trestný súd v Pezinku vydá rozsudok, či sú Kočner a Pavol Rusko vinní z falšovania zmeniek televízie Markíza za 69 miliónov eur, alebo ich senát oslobodí.

Zdroj: TASR

Voľba generálneho prokurátora. Podľa prezidentky Čaputovej to bude najdôležitejšia úloha nového parlamentu. Súčasnému generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi tento rok končí funkčné obdobie. Generálneho prokurátora navrhujú a volia poslanci Národnej rady, následne ho do funkcie menuje prezident.

Otvorenie rýchlostnej cesty R7. Tento rok dokončia diaľničiari práce na úseku medzi Ketelcom a Rovinkou. Dokončujú tiež úsek medzi Holicami a Dunajskou Lužnou. Následne bude celý projekt D4R7 odovzdaný do prevádzky. Celkovo projekt zahŕňa 27 kilometrov diaľničného úseku na D4 a 32 kilometrov úseku na rýchlostnej ceste R7.

Otvorenie novej autobusovej stanice v Bratislave. Ide o jednu z najväčších investícii v hlavnom meste. Nová stanica Nivy bude poskytovať medzinárodný terminál letiskového typu a jej súčasťou bude aj veľké nákupné centrum so zelenou strechou veľkou ako dve futbalové ihriská.

Zdroj: Facebook/Nové Nivy

SVET

Voľby amerického prezidenta. Tretieho novembra si v USA budú voliť prezidenta. Súčasnému prezidentovi Donaldovi Trumpovi končí volebné obdobie po štyroch rokoch. Trump plánuje svoju funkciu obhájiť. Kto bude jeho vyzývateľom ešte nie je isté. Ukážu to voľby vrámci Demokratickej strany.

Brexit. Veľká Británia definitívne vystúpi z Európskej únie zrejme už 31. januára. Premiér Boris Johnson má v rukách silný mandát potom, čo v decembri jasne vyhral predčasné voľby. Stále však nie je jasné, na akej dohode sa nakoniec Británia s Úniou dohodne.

Misia na Mars. Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) spustí tento rok misiu s názvom Rover. Budú skúmať podmienky života na červenej planéte a miestnu globálnu klímu a geológiu.

Zdroj: TASR/AP

Letné olympijské hry v Tokiu. Olympiáda sa bude konať v dňoch 24. júla až 9. augusta. Slovensko bude mať svoje zastúpenie vo vodnom slalome, športovej gymnastike, rýchlostnej kanoistike či v športovej streľbe.

Majstrovstvá Európy vo futbale. Športoví fanúšikovia si tento rok prídu na svoje. Od 12. júna do 12. júla bude až trinásť európskych miest hostiť majstrovstvá Európy vo futbale. Zvyčajne sa hrá v jednom alebo dvoch mestách.

Tento rok si však pripomíname 60. výročie turnaja a v pri tej príležitosti sa organizátori rozhodli pre nevšedný krok. Semifinále a finálne odohrajú hráči na londýnskom štadióne Wembley. Slovensko sa zatiaľ na šampionát nekvalifikovalo, no stále máme šancu.

BRATISLAVA/kk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti